Prezydent miasta, w imieniu którego występował Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie odmówił specjalnego zasiłku celowego inwalidce na zakup leków i żywności oraz odzieży zimowej, obuwia ortopedycznego i dopłat do energii elektrycznej oraz czynszu.
Organ stwierdził, że po otrzymaniu wniosku pracownik socjalny przeprowadził skrzętnie rodzinny wywiad środowiskowy. W jego trakcie potrzebująca złożyła oświadczenie, że prowadzi wraz z bezrobotnym synem wspólne gospodarstwo domowe, natomiast oboje utrzymują się z jej renty.
Syn był nieobecny podczas całego postępowania, więc nie mógł potwierdzić pewnych faktów dotyczących sytuacji rodzinnej i materialno-bytowej. Na prośbę MOPR, wnioskodawczyni zobowiązała się, że powiadomi syna o konieczności przybycia do pracownika socjalnego. Przyrzekła też, że dostarczy do MOPR niezbędne dokumenty, takie jak rachunki za energię elektryczną i czynsz, aktualne wycenione recepty na leki oraz inne wskazane przez pracownika socjalnego. Tak się jednak nie stało. Wszelkie kolejne monity pozostały bez odzewu.
Organ stwierdził, że odmowa złożenia oświadczenia majątkowego i dokumentów jest podstawą zablokowania świadczenia, gdyż jego brak uniemożliwia organowi pełne rozeznanie sytuacji rodziny.
Dodał przy tym, iż niewspółdziałanie osoby lub rodziny z pracownikiem socjalnym w rozwiązywaniu trudnej sytuacji życiowej, czy zawarciu kontraktu socjalnego mogą stanowić podstawę do odmowy przyznania świadczenia, uchylenia decyzji o przyznaniu świadczenia lub wstrzymania świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej. Tym samym ustawodawca zobowiązuje osoby i rodziny, korzystające z pomocy społecznej, do współdziałania w rozwiązywaniu ich trudnej sytuacji życiowej.