Specyfika regionu (brak dominującego ośrodka, dużo miast i miasteczek) spowodowała, że jego władze zdecydowały się na swoisty podział programu regionalnego. Lista projektów kluczowych o strategicznym znaczeniu dla województwa liczy 79 pozycji. W ten sposób rozdysponowano ponad 40 proc. budżetu. Reszta dzielona jest w konkursach. Program powstał w drodze konsultacji z samorządami na poziomie powiatów.
Zarząd województwa zapraszał wszystkich wójtów, burmistrzów, starostów i prezydentów z danego powiatu i informował o założeniach programu, prosząc o przygotowanie listy najważniejszych inwestycji. Następnie uzgadniano listę projektów, które zarząd województwa uzna za kluczowe. Powstała w ten sposób najdłuższa wówczas w kraju lista projektów kluczowych. Pozwoliła ona samorządom przygotowywać dokumentację bez ryzyka jej zmarnowania przy niepowodzeniu w konkursie.
Podobne konsultacje przeprowadzono z publicznymi uczelniami wyższymi, przedstawicielami pracodawców i przedsiębiorców. Wieloma dziedzinami zajęto się kompleksowo. Środki na rewitalizację zdegradowanych dzielnic otrzymały 32 miasta. Dotacje otrzymały też wszystkie szpitale powiatowe (16). W rezultacie środki z programu regionalnego trafiają do wszystkich gmin i powiatów województwa.
– Spokojnie i systematycznie realizujemy nasz program zarówno pod względem wydatków, jak i terminów ogłaszania konkursów. Przynosi to efekty. Przekroczyliśmy już próg 20 proc. środków przekazanych do certyfikacji i będziemy uczestniczyli w podziale krajowej rezerwy wykonania – mówi Monika Walecka-Gołasz, p.o. wicedyrektora Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. – Warto zaznaczyć, że osiągnęliśmy ten wynik bez przekazywania dużych kwot na inicjatywy typu Jeremie i Jessica, jak to miało miejsce w przypadku innych województw. Dlatego również w 2011 r. dysponować będziemy środkami na bezpośrednie wsparcie przedsiębiorców – dodaje.
Właśnie wsparcie innowacyjnych projektów przedsiębiorców zarząd regionu uznał za priorytet m.in. dlatego, że to firmy, wprowadzając na rynek nowe produkty, tworzą miejsca pracy. Do tej pory dzięki środkom z programu utworzono 1524 nowe etaty. By wsparcie unijne dotarło do przedsiębiorców z całego województwa, w 2010 r. zorganizowano specjalny konkurs pod nazwą „Białe plamy”. Skierowano go do firm tylko z tych gmin, w których dotąd żadne przedsiębiorstwo nie otrzymało wsparcia. To ważne, gdyż w miasteczkach i na wsiach jest największe bezrobocie. W efekcie wsparcie dla przedsiębiorców trafi aż do 72 proc. spośród 144 gmin Kujaw i Pomorza.