Można pytać, ale o to samo - NSA o zasadach podważenia swoich uchwał przez WSA

Wojewódzki sąd administracyjny, który nie zgadza się z uchwałą Naczelnego Sądu Administracyjnego, może podjąć próbę jej przełamania. Jego wątpliwości muszą być jednak tożsame z pierwotnymi.

Publikacja: 22.09.2020 07:28

Można pytać, ale o to samo - NSA o zasadach podważenia swoich uchwał przez WSA

Foto: Fotorzepa

Naczelny Sąd Administracyjny nie zrewidował swojego podejścia do zasad opodatkowania gruntów leśnych pod liniami energetycznymi podatkiem od nieruchomości do końca 2018 r. W poniedziałek podjął uchwałę o pozostawieniu przedstawionego przez wrocławski Wojewódzki Sąd Administracyjny zagadnienia prawnego bez rozpoznania. Przesądził jednak, na jakich zasadach WSA mogą podejmować próbę podważenia wcześniejszej uchwały NSA, z którą się nie zgadzają.

NSA przypomniał m.in., że sądy są bezwzględnie związane zarówno uchwałami NSA o charakterze abstrakcyjnym, jak i indywidualnym. Moc wiążąca przekłada się pośrednio także na organy administracji i strony. A zapewnienie jednolitości orzecznictwa jest wartością samą w sobie. Skład orzekający, który nie zgadza się z uchwałą, może wystąpić ponownie o rozstrzygnięcie wątpliwości. Przy czym – jak tłumaczył NSA – uprawnienie do podjęcia próby przełamania dotychczasowej uchwały przysługuje zarówno NSA, jak i WSA w zakresie abstrakcyjnym i konkretnym. Dotyczy uchwał w składach siedmioosobowych, całej izby i pełnym.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Praca, Emerytury i renty
Nie wszyscy uprawnieni dostaną 13. emeryturę w tej samej wysokości. Od czego zależy kwota?
Prawo karne
Rośnie przestępczość obcokrajowców. Potrzebna nowa strategia
Zawody prawnicze
Państwo nie chce już płacić milionów komornikom za przymusową emeryturę
Sądy i trybunały
Prawnicy kojarzeni z poprzednią władzą jednoczą siły. Inicjatywa wyszła z TK
Konsumenci
Jest pierwszy „polski” wyrok dotyczący sankcji kredytu darmowego