Z komunikatu opublikowano w piątek na stronie resortu sprawiedliwości wynika, że stanowiska stracić mają prezes Sądu Rejonowego w Lęborku Katarzyna Wesołowska oraz wiceprezes Romana Płatek, a także prezes Sądu Rejonowego w Żorach Cezary Podlasik. Jednocześnie cała trójka od 18 lipca została zawieszona w pełnieniu czynności.

Jak czytamy, uzasadnieniem dla wszczęcia procedury odwołania wyżej wymienionych sędziów jest powołanie ich do pełnienia funkcji prezesa/wiceprezesa sądu w oparciu o przepisy znowelizowanej u.s.p., które wykluczały udział samorządu sędziowskiego w procesie powołania prezesów/wiceprezesów sądów oraz apele sędziów o ich odwołanie, a w odniesieniu do sędziego Cezarego Podlasika również jego udział w procedurze awansowej przed Krajową Radą Sądownictwa ukształtowaną w sposób nieprawidłowy, zgodnie z ustawą z 8 grudnia 2017 r.

- W odniesieniu do prezesa i wiceprezesa Sądu Rejonowego w Lęborku w apelu podniesiono, że kierownictwo sądu zostało powołane w nietransparentnej procedurze, arbitralną decyzją ówczesnego Ministra Sprawiedliwości, bez wymaganych kompetencji zarządczych, a także bez akceptacji sędziów i pracowników Sądu Rejonowego w Lęborku — wskazano w komunikacie.

Podobnie w odniesieniu do prezesa Sądu Rejonowego w Żorach w apelu podniesiono, że został on powołany do tej funkcji bez udziału samorządu sędziowskiego. Zarzucono mu też udział w procedurze awansowej na stanowisko sędziego sądu okręgowego przed nieprawidłowo ukształtowaną Krajową Radą Sądownictwa oraz wyrażenie sprzeciwu wobec zmiany kierownictwa Sądu Okręgowego w Rybniku.

Czytaj więcej

Adam Bodnar odwołał kierownictwo największego sądu w Polsce