Sejm wybrał nowego członka KRS. To poseł Koalicji Obywatelskiej

Poseł KO Jarosław Urbaniak został nowym członkiem Krajowej Rady Sądownictwa. Parlamentarzysta zastąpi w Radzie Kamilę Gasiuk-Pihowicz, która zdobyła mandat europosła.

Publikacja: 28.06.2024 11:14

Sejm wybrał nowego członka KRS. To poseł Koalicji Obywatelskiej

Foto: PAP/Konrad Szymański

Za wyborem Urbaniaka do KRS zagłosowało w piątek 216 posłów.

Nowy członek KRS. Były prezydent Ostrowa Wielkopolskiego

Jarosław Urbaniak zasiada w ławach poselskich piątą kadencję. Ukończył studia magisterskie z logiki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskimi i z zarządzania na Uniwersytecie Warszawskim. Jest przewodniczącym sejmowej komisji regulaminowej, spraw poselskich i immunitetowych. W latach 2010-2014 był prezydentem Ostrowa Wielkopolskiego. Wcześniej zasiadał w Radzie tego miasta. Jego kandydaturę zarekomendowała sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka.

Czytaj więcej

Bodnar chce dymisji członka nowej KRS. "Chaos w zarządzaniu sądem"

— Nawet ludzie o bardzo złej woli nie zarzucą posłowi Urbaniakowi, że nie ma odpowiedniej wiedzy i kwalifikacji żeby pełnić rolę członka KRS. (…) Ten doświadczony polityk i poseł wielu kadencji jest gwarancją rzetelnej pracy na rzecz naprawy i reform w wymiarze sprawiedliwości — mówiła posłanka KO chwaląc kandydaturę Urbaniaka.

Przeciwko kandydaturze Urbaniaka byli posłowie PiS.

— Jarosław Urbaniak nie jest prawnikiem, nie ma doświadczenia w pracy w komisji sprawiedliwości. On tam nie będzie miał co robić, bo się na tym nie zna. Ale "gasiukowe” będzie pobierał — mówił Sebastian Kaleta z klubu PiS.

Kandydatem na członka KRS był też poseł PiS Kazimierz Smoliński, który nie uzyskał jednak rekomendacji komisji. Za jego kandydaturą zgłosowało 181 posłów.

Oprócz Urbaniaka członkami obecnej kadencji KRS z ramienia Sejmu są też posłowie: Tomasz Zimoch z Polski 2050, Anna Maria Żukowska Lewicy i Robert Kropiwnicki z KO. W Radzie zasiadają też senatorowie: Krzysztof Kwiatkowski i Kazimierz Michał Ujazdowski.

W KRS nie tylko sędziowie. Członkami 4 posłów i 2 senatorów

W skład KRS wchodzi 25 członków. 15 z nich wybieranych jest spośród sędziów Sądu Najwyższego, sądów powszechnych, administracyjnych i wojskowych. Od grudnia 2017 r. sędziowską cześć Rady wybiera Sejm. Wcześniej kompetencję tę mieli sami sędziowie. Czterech członków Rady to posłowie a dwóch to senatorowie Poza tym w skład KRS wchodzą też prezes Sądu Najwyższego, prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego przedstawiciel prezydenta i minister sprawiedliwości.

Wybór członków KRS spośród parlamentarzystów reguluje art. 9 ustawy o KRS. Zgodne z nim, Sejm wybiera spośród posłów czterech członków Rady na okres czterech lat, a Senat wybiera dwóch senatorów na ten sam okres. Pełnią oni swoje funkcje do czasu wyboru nowych członków.

Procedura wyłaniania sędziowskiej części rady prze Sejm budzi kontrowersje i jest kwestionowana od jej wprowadzania w 2017 r. Na finiszu prac legislacyjnych jest już jednak nowelizacja ustawy o KRS przygotowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Zgodnie z nią sędziowie członkowie Rady nie będą już wybierani przez Sejm, ale przez wszystkich sędziów w kraju w wyborach bezpośrednich i tajnych. Mandat obecnych sędziów zasiadający w KRS miałaby wygasnąć po wyborze nowych członków.

Czytaj więcej

Rewolucja w sądach i prokuraturze. Krystian Markiewicz: jesienią będą projekty

Za wyborem Urbaniaka do KRS zagłosowało w piątek 216 posłów.

Nowy członek KRS. Były prezydent Ostrowa Wielkopolskiego

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo dla Ciebie
MEN: zmienimy projekt dotyczący organizowania lekcji religii
Zawody prawnicze
Sześć zarzutów dyscyplinarnych dla zastępcy prokuratora generalnego
Sądy i trybunały
Sędzia Pawłowicz do marszałka Hołowni: Proszę nie szczuć na mnie
Konsumenci
Teraz frankowiczom zostaje ugoda lub potrącenie
ZUS
Pomysł Trzeciej Drogi na składkę zdrowotną. Zyskają wszyscy?