Przyłębska: zagraniczne instytucje nie będą nam dyktowały, kto może orzekać

Przed Trybunałem Konstytucyjnym trwa rozprawa w sprawie dopuszczalności zmian w mediach publicznych. Trybunał oddalił wniosek o wyłączenie sędziego dublera.

Publikacja: 16.01.2024 11:38

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska podczas obrad oglądanych na ekranie smartfona prze

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska podczas obrad oglądanych na ekranie smartfona przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego

Foto: PAP/Radek Pietruszka

We wtorek około godziny 10.30, z półgodzinnym opóźnieniem rozpoczęła się rozprawa przed Trybunałem Konstytucyjnym w sprawie ustawy o radiofonii i telewizji. Chodzi o zgodność z Konstytucją przepisów tej ustawy w zakresie, w jakim odsyła ona do przepisów kodeksu spółek handlowych. Chodzi konkretnie o możliwość zastosowania ksh do procedur odwołania zarządów i wszczęcia likwidacji spółek.

Wniosek w tej sprawie złożyli 11 grudnia ub.r. posłowie Prawa i Sprawiedliwości, a Trybunał zajął się nim wyjątkowo szybko (wiele spraw czeka na rozpatrzenie w TK od kilku lat). Występujący w imieniu wnioskodawców poseł Krzysztof Szczucki stwierdził, że wniosek ma związek z podjętymi przez ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza działaniami wobec spółek Polskiego Radia, Telewizji Polskiej i Polskiej Agencji Prasowej. Przypomnijmy, że minister, działając jako Walne Zgromadzenie w tych spółkach, zgłosił do sądu rejestrowego wnioski najpierw o zmiany rad nadzorczych i zarządów tych spółek, a następnie o ich likwidację.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach