Wyroku TK ws. kar od TSUE dziś nie będzie. Jego los niepewny

Trybunał Konstytucyjny znów przesunął ogłoszenie wyroku w sprawie kar finansowych nakładanych przez unijny Trybunał Sprawiedliwości. Powodem ma być urlop na żądanie sędziego Piotra Pszczółkowskiego.

Publikacja: 05.12.2023 11:20

Wyroku TK ws. kar od TSUE dziś nie będzie. Jego los niepewny

Foto: Fotorzepa/Jerzy Dudek

dgk

Sprawa wniosku prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry ciągnie się w Trybunale od listopada 2021 r. Najpierw leżała  w trybunalskiej zamrażarce, potem był problem z zebraniem pełnego składu w skonfliktowanym TK. Wreszcie 30 listopada br., czyli po dwóch latach, miał być ogłoszony wyrok.  Ale tego dnia TK poinformował, że odkłada to do 5 grudnia.

Jednak także dzisiejsza wokanda na stronie TK została w ostatniej chwili zmieniona i teraz wynika z niej, że wyrok w sprawie K 8/21 zostanie ogłoszony w poniedziałek 11 grudnia o godzinie 11.00.

Czytaj więcej

Trybunał Konstytucyjny przekłada ogłoszenie ważnego wyroku

Urlop sędziego blokuje wyrok

Jak informuje dziennikarka tygodnika "Polityka" Ewa Siedlecka, powodem kolejnego odroczenia ma być nieobecność   sędziego Piotra Pszczółkowskiego i brak pełnego składu TK.  Sędzia znów wziął urlop na żądanie, podobnie jak 30 listopada. 

"Julia Przyłębska jako pracodawca nie może urlopu na żądanie nie udzielić. Ale z drugiej strony nic nie słychać, by wyrażała rozczarowanie czy oburzenie jego dezercją" - zauważa Siedlecka.

Według Siedleckiej w Trybunale nie ma jednomyślności co do tego, jaki powinien być wyrok ws. kar od TSUE. Niektórzy członkowie składu orzekającego rozważają propozycję, by Trybunał umorzył sprawę. Sędzia Pszczółkowski miał nawet zasugerować na rozprawie,  że skoro dopiero teraz TK rozstrzyga, czy kara TSUE była legalna czy nie, to powstanie pytanie, na jakiej podstawie przez dwa lata premier Mateusz Morawiecki odmawiał jej płacenia, czego skutkiem było naliczanie odsetek za zwłokę. 

"Morał jest z tego taki, że Julia Przyłębska trwająca w roli prezesa TK wcale nie ma pewności, jaki zapadnie wyrok, a co za tym idzie, czy warto, żeby zapadł. W takim przypadku urlop sędziego Pszczółkowskiego może być jej w pewnym sensie na rękę." - pisze Siedlecka na swoim blogu.

Czytaj więcej

Bunt w TK przełamany. Wyrok ws. kar od TSUE jeszcze w listopadzie

Rozprawa ws. wniosku prezydenta też przesunięta

Na 11 grudnia TK przesunął także rozprawę w sprawie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym uchwalonej 13 stycznia 2023 r. Nowelizacja ma realizować jeden z kamieni milowych - warunków, które Komisja Europejska wyznaczyła Polsce  do uruchomienia wypłat z Krajowego Planu Odbudowy. 

Choć ustawę przygotowano w rządzie PiS, prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że nie podpisze nowelizacji i skierował ją do prewencyjnej kontroli przez Trybunał Konstytucyjny.  Jak podkreślił prezydent, ponieważ dokument dotyka fundamentalnych spraw, takich jak stabilność władzy sądowniczej, to właśnie TK powinien się wypowiedzieć w kwestii jej zgodności z ustawą zasadniczą. - A to oznacza, że ustawa nie będzie obowiązywała, dopóki Trybunał nie podejmie decyzji w tej kwestii - zaznaczył Duda.

Termin rozprawy przed pełnym składem TK także w tym przypadku przesuwany był kilkakrotnie. Ostatnio miała się odbyć 6 grudnia, a teraz zaplanowano ją na 11 grudnia na godz. 12. 

Edukacja i wychowanie
Czy istnieje wykształcenie wyższe niepełne? Co ze studiami bez obronionej pracy?
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Internet i prawo autorskie
TVP pozwała TV Republika za program "Jedziemy". Jest decyzja sądu
Prawo karne
Projekt zaostrzenia kar dla kierowców. Przepadek stanie się fikcją?
Prawo w Polsce
Sejm uchwalił ustawę incydentalną Hołowni. Wybory zatwierdzi 15 sędziów SN
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Praca, Emerytury i renty
Najniższa krajowa w 2025 roku: Ile wynosi płaca minimalna? Kwoty brutto i netto
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku