Ziobro: niedopuszczalny wyrok TK ws. wniosku Morawieckiego

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro uważa, że Trybunał Konstytucyjny powinien umorzyć sprawę z wniosku premiera Mateusza Morawieckiego dotyczącą konstytucyjności przepisu o pełnym składzie TK z powodu niedopuszczalności wydania wyroku.

Publikacja: 22.07.2023 13:05

Ziobro: niedopuszczalny wyrok TK ws. wniosku Morawieckiego

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

dgk

Takie stanowisko wyraził w piśmie do Trybunału z 19 lipca, które zostało opublikowane na stronie TK.

Przypomnijmy, Prezes Rady Ministrów chce, by TK orzekł że niezgodny z ustawą zasadniczą jest brak możliwości rozpoznania sprawy w pełnym składzie TK, tj. przy udziale co najmniej 11 sędziów Trybunału, w sytuacji, gdy mniejszość konstytucyjnego składu TK (15 sędziów) odmawia orzekania.

Wniosek premiera to efekt chaosu, jaki powstał po buncie sędziów TK, którzy odmawiają orzekania z Julią Przyłębską, gdyż ich zdaniem nie jest już ona prezesem TK.

Trybunał Konstytucyjny w pięcioosobowym składzie miał zająć się  wnioskiem premiera w minioną środę (sygn. K8/23), lecz na posiedzenie nie stawił się żaden przedstawiciel Sejmu. Sejm nie przesłał też pisemnego stanowiska w sprawie.

"Trybunał stwierdza, że w tej sprawie stanowisko Sejmu, czyli organu, który wydał akt normatywny będący przedmiotem postępowania, jest niezbędne do dalszego procedowania" - wskazał sędzia Sochański i przełożył rozprawę na 7 września.

Czytaj więcej

W Trybunale coraz większe zamieszanie: problemy ze składem i KE

Teraz TK opublikował stanowisko Prokuratora Generalnego, które zostało wydane w środę.

Jak napisał z upoważnienia Ziobry zastępca PG Robert Hernand, "brak jest podstaw do zaliczenia  problematyki ustalenia kworum pełnego składu Trybunału Konstytucyjnego do materii konstytucyjnej." 

"Nie wykazano przy tym jednoznacznie, że to właśnie zaskarżona regulacja jest źródłem przedstawionego problemu konstytucyjnego, czyli pozbawienia Trybunału Konstytucyjnego zdolności do sprawnego realizowania wszystkich funkcji i zadań wyznaczonych na mocy Konstytucji." - czytamy w stanowisku PG.

W opinii PG, bezpośrednim powodem niemożności skompletowania pełnego składu nie jest zakwestionowana przez premiera regulacja, lecz postawa konkretnych sędziów.

"Stwierdzenie niekonstytucyjności zaskarżonego przepisu w zakresie, w jakim uniemożliwia orzekanie przez Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie w sytuacji odmowy orzekania przez mniejszość konstytucyjnego składu Trybunału Konstytucyjnego, prowadziłoby do sytuacji, w której kworum pełnego składu każdorazowo byłoby ustalane w oparciu o deklaracje gotowości orzekania przez poszczególnych sędziów. W przypadku odmowy orzekania przez mniejszość składającą się z 7 sędziów i wyłączeniu na podstawie art. 39 ustawy o TK kolejnych np. 3 sędziów pełnoprawny „pełny skład" liczyłby 4 sędziów. Taka regulacja godziłaby w istotę instytucji rozpoznania spraw w pełnym składzie." - wskazuje PG.

Praca, Emerytury i renty
Nie wszyscy uprawnieni dostaną 13. emeryturę w tej samej wysokości. Od czego zależy kwota?
Prawo karne
Rośnie przestępczość obcokrajowców. Potrzebna nowa strategia
Zawody prawnicze
Państwo nie chce już płacić milionów komornikom za przymusową emeryturę
Sądy i trybunały
Prawnicy kojarzeni z poprzednią władzą jednoczą siły. Inicjatywa wyszła z TK
Konsumenci
Jest pierwszy „polski” wyrok dotyczący sankcji kredytu darmowego