Aktualizacja: 05.02.2025 10:42 Publikacja: 21.07.2022 13:56
Wiesła Johann, sędzia TK w stanie spoczynku
Foto: Fotorzepa, Piotr Nowak
Jak podaje Onet, sędzia TK w stanie spoczynku Wiesław Johann wypowiedział takie słowa podczas dyskusji w KRS, która odbyła się w minionym tygodniu, a dotyczyła przyjęcia apelu do członków Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, aby - zamiast odchodzić w stan spoczynku - pozostali oni w służbie sędziowskiej. Apelu ostatecznie Rada nie przyjęła.
- Kompletnie nie rozumiem tego apelu - mówił podczas posiedzenia KRS sędzia Johann. - Apelujemy do członków Izby Dyscyplinarnej o pozostanie w służbie, ale przypomnijmy sobie, kim są ci ludzie, którzy dostali te nominacje. To są prokuratorzy, głównie prokuratorzy, którzy nie mają kompletnie żadnego doświadczenia w sądownictwie. Jeśli ktoś był prokuratorem jak pan Konrad Wytrykowski, jak pan Jarosław Duś, czy pani Małgorzata Bednarek, to to są na pewno znakomici prawnicy, ale niech wracają tam, skąd przyszli - mówił przedstawiciel prezydenta w KRS. - A my apelujemy, aby pozostali w SN na stanowiskach sędziów SN. Izby Karnej, Izby Cywilnej czy Izby Pracy. Przecież ci ludzie nie mają żadnego doświadczenia w sądownictwie. O co my apelujemy?! Proszę się łaskawie zastanowić nad sensem tego apelu. Ja, oczywiście, będę głosował przeciw - zadeklarował sędzia Johann.
Częściowy paraliż pracy sądów i pogłębienie chaosu – to obawy prawników komentujących ujawnione właśnie plany reformy statusu tzw. neosędziów. "Rzeczpospolita" zebrała opinie przedstawicieli świata prawniczego o projektach, które ma na biurku Adam Bodnar.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
W ostatnich latach przybyło wielu nowych użytkowników ROD, którzy często użytkują je niezgodnie z prawem. Praktykom takim postanowił przeciwdziałać Polski Związek Działkowców (PZD) poprzez obowiązkowe szkolenia dla nowych działkowców.
W lutym 2025 roku dwie grupy seniorów otrzymają emeryturę nieco szybciej niż zwykle. Chodzi o tych emerytów, którym termin wypłaty świadczenia wypada w dzień wolny od pracy. Kto może liczyć na wcześniejszy przelew z ZUS?
Niedługo po marcowej waloryzacji emerytur seniorów czeka kolejny zastrzyk gotówki. Trzynasta emerytura będzie wypłacana miesiąc później, wraz z kwietniowym świadczeniem. Ile wyniesie „trzynastka" w 2025 roku i kiedy dokładnie planowane są wypłaty?
Ktoś pojawia się pod twoimi drzwiami i mówi, że musi wejść do środka – bez względu na to, czy jest to policjant, strażak, czy listonosz, można mieć poważne wątpliwości przed wpuszczeniem obcej osoby do swojego mieszkania. Kiedy nie trzeba tego robić?
Warszawscy gangsterzy skazani przed laty za produkcję i obrót narkotykami staną ponownie przed sądem, jednak ich przestępstwa mogą się przedawnić. Sąd Najwyższy uchylił prawomocny wyrok w tej sprawie, bo wydał go tzw. neosędzia.
Jeśli z powodu sporów w wymiarze sprawiedliwości nie dojdzie do prawomocnego osądzenia stalinowskiej zbrodni, będzie to blamaż całego państwa.
Sąd Najwyższy ma rozstrzygnąć, kiedy brak rozprawy pozbawia stronę możliwości obrony. I w konsekwencji, czy skutkuje to nieważnością postępowania.
Intrygujące jest to, czy sztuka może i powinna wpływać na kształt prawa i wybory dokonywane przez sądy.
Słuchając i oceniając publiczne wypowiedzi prawników, wiele osób łapie się za głowy, a powinniśmy zacząć od ustalenia, w jakiej roli oni występują.
Pani Małgorzata Manowska jest ostatnią osobą powołaną do krytyki działań mających na celu zagwarantowanie obywatelom prawa do sądu – mówi „Rz” sędzia Piotr Gąciarek, który pokieruje nową sekcją w XII Wydziale Karnym w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Zostanie utworzona z tzw. neosędziów.
Częściowy paraliż pracy sądów i pogłębienie chaosu – to obawy prawników komentujących ujawnione właśnie plany reformy statusu tzw. neosędziów. "Rzeczpospolita" zebrała opinie przedstawicieli świata prawniczego o projektach, które ma na biurku Adam Bodnar.
Trybunał Sprawiedliwości UE rozstrzygnie kolejne wątpliwości dotyczące polskiego podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) w kontekście przekształcenia spółki komandytowej w jawną.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas