W TK rozprawa z wniosku Ziobry. Po raz pierwszy bez przedstawicieli RPO

W środę Trybunał Konstytucyjny zajmował się wnioskiem Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry w sprawie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Na sali rozpraw nie było przedstawicieli Rzecznika Praw Obywatelskich, który jest stroną w tym postępowaniu. Rozprawa została przerwana do wtorku 25 stycznia 2022 r. do godz. 11.00.

Publikacja: 19.01.2022 13:24

Siedziba Trybunału Konstytucyjnego w Warszawie

Siedziba Trybunału Konstytucyjnego w Warszawie

Foto: PAP/Leszek Szymański

mat

- Rzecznik Praw Obywatelskich podjął decyzję, aby jego przedstawiciele nie uczestniczyli w dzisiejszej rozprawie, ponieważ wszystkie argumenty przedstawiono na piśmie do Trybunału Konstytucyjnego, zarówno co do nieprawidłowego składu obradującego, w którym uczestniczy osoba uznana przez Trybunał w Strasburgu za osobę, która nie ma uprawnień do zasiadania w Trybunale, a także z tego powodu, że Trybunał Konstytucyjny nie ma kompetencji do orzekania, co do orzeczeń sądów i trybunałów oraz innych aktów stosowania prawa - wyjaśnił w rozmowie z rp.pl Łukasz Starzewski z Biura RPO.

Wniosek Ziobry do TK wpłynął 9 listopada 2021 r. Prokurator Generalny kwestionuje rozumienie art. 6 ust. 1 EKPC (prawo do rzetelnego procesu), które upoważnia Trybunał w Strasburgu do kwestionowania statusu wszystkich nowych sędziów powołanych na wniosek tzw. neoKRS.

Czytaj więcej

W środę TK pod przewodnictwem Piotrowicza zajmie się wnioskiem Ziobry

Rzecznik Praw Obywatelskich przystąpił do tego postępowania (sygn. akt K 7/21). Wniósł o jego umorzenie z uwagi na niedopuszczalność wydania orzeczenia. Gdyby jednak TK nie umorzył postępowania, RPO alternatywnie wniósł o uznanie, że zaskarżone przepisy nie są niezgodne z Konstytucją.

RPO wniósł też o wyłączenie ze sprawy Mariusza Muszyńskiego w związku z wyrokiem ETPC w sprawie Xero Flor. Wynika z niego, że Muszyński został wybrany do TK z oczywistym naruszeniem prawa - wskazał Marcin Wiącek.

- Nieuwzględnienie tego wniosku może prowadzić do kwestionowania przyszłego wyroku TK przez organy międzynarodowe i podważania go przez polskie sądy. Może też powodować ryzyko odpowiedzialności finansowej państwa w ramach skarg z Polski do ETPC - argumentował Rzecznik.

We wtorek TK oddalił ten wniosek.

Czytaj więcej

RPO: Muszyński nie może badać wniosku Ziobry. TK: może

Pięcioosobowemu składowi przewodniczy Stanisław Piotrowicz, a sprawozdawcą jest Mariusz Muszyński.

Sądy i trybunały
Prawnicy surowo o projektach w sprawie neosędziów. „Mogą sparaliżować sądy”
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Nieruchomości
Nowy obowiązek działkowców. Nadchodzą zmiany na ROD
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat emerytur w lutym 2025. Zmiany w harmonogramie
Praca, Emerytury i renty
Zbliża się wypłata 13. emerytury. Ile wyniesie w 2025 roku?
Prawo w Polsce
Kto może wejść do twojego domu? I czy musi mieć nakaz?