Zbigniew Ziobro ogłasza rewolucyjne zmiany w sądach

Zasada równości statusu sędziów, 79 okręgów sądowych i 20 sądów regionalnych w Polsce, punkty sądowe w każdej gminie - to najważniejsze założenia reformy sądów powszechnych, jaką przedstawił w poniedziałek minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro.

Publikacja: 15.11.2021 13:03

Zbigniew Ziobro podczas konferencji prasowej w Prokuraturze Krajowej

Zbigniew Ziobro podczas konferencji prasowej w Prokuraturze Krajowej

Foto: PAP/Rafał Guz

mat

- Sprawnie działające sądownictwo to warunek dobrze funkcjonującego państwa - powiedział na wstępie minister Zbigniew Ziobro. Jak podkreślił, "sądy mają bliżej ludzi", a przygotowana w jego resorcie reforma ma zmniejszyć biurokrację w sądach.

Szef MS zapowiedział spłaszczenie struktury sądów, które jak mówił ma "uwolnić 2 tys. stanowisk sędziowskich" - sędziowie ci zajmą się orzekaniem.

Obecnie w Polsce funkcjonuje 318 sądów rejonowych, 40 sądów okręgowych i 11 sądów apelacyjnych. W ich miejsce powstanie 79 okręgów sądowych (obecnie działające sądy rejonowe będą miały statut sądu okręgowego) oraz 20 sądów regionalnych (jako sądy drugiej instancji). - Nie likwidujemy żadnego sądu - zapewnił Ziobro.

Reforma zakłada natomiast likwidację wydziałów w obecnych sądach i zastąpienie ich izbami. Wiceminister sprawiedliwości Katarzyna Frydrych poinformowała, że po reformie sądownictwa będzie 1100 funkcyjnych sędziów, a 2100 wróci do pełnego orzekania. - Na czele sądu będzie stał tylko prezes i wiceprezesi, nie będzie w sądach wydziałów, pojawią się izby - zapowiedziała.

Wszyscy sędziowie mają mieć jednolity status - sędziego sądu powszechnego (nie będzie procesów nominacyjnych; procedurę przed Krajową Radę Sądownictwa będzie wystarczyło przejść tylko jeden raz; sędziowie będą uprawnieni do orzekania w dwóch instancjach). Minister zapowiedział powiązanie zarobków sędziów ze stażem pracy. - Nie będzie oligarchii sędziowskiej - stwierdził Zbigniew Ziobro.

Podczas konferencji padła też zapowiedź powstania punktów sądowych w każdej gminie. Jak tłumaczył wiceminister Marcin Warchoł, będzie można tam złożyć pismo czy wziąć udział w rozprawie zdalnej. - Chcemy, żeby samorządy mogły w porozumieniu z sądami zakładać punkty sądowe w gminach, które będą miejscem profesjonalnej obsługi obywateli, w którym obywatel będzie mógł dowiedzieć się o stanie jego sprawy, o wyznaczonych terminach, o wylosowanym składzie i uczestniczyć w rozprawie online - mówił Ziobro.

Minister poinformował, że jego resort przygotował projekt dotyczący Sądu Najwyższego, który jest przedmiotem rozmów w ramach Zjednoczonej Prawicy. - Bez zmiany w Sądzie Najwyższy, ta reforma się nie uda - przyznał Ziobro.

Czytaj więcej

Kolejna czystka w Sądzie Najwyższym. Znamy szczegóły projektu PiS

Projekty ustaw w ramach zapowiedzianej w poniedziałek reformy sądów powszechnych mają ma mieć status projektów rządowych - będą podlegały pełnej ścieżce legislacyjnej, w tym m.in. konsultacjom.

Ochrona zdrowia
Aborcja w dziewiątym miesiącu ciąży. Izabela Leszczyna komentuje dla "Rz"
W sądzie i w urzędzie
Deregulacja od kredytów po strzelnice. Nowe pomysły zespołu Brzoski
ZUS
Zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Kto zyska, kto straci?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Szef CKE: W tym roku egzamin ósmoklasisty i matura będą łatwiejsze
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Praca, Emerytury i renty
Ta grupa seniorów otrzyma 13. emeryturę wcześniej. Jeszcze przed świętami