- 95 lat temu zostały nawiązane stosunki dyplomatyczne miedzy Polska i Peru – przypomina Alberto Salas Barahona, ambasador Peru w Polsce. - Wystawa w MNW daje początek specjalnemu programowi kulturalnemu z tej okazji. To najważniejsza kolekcja sztuki pochodzącej z okresu Wicekrólestwa Peru, trwającego trzysta lat.
80 prezentowanych dzieł pochodzi z prywatnej kolekcji Barbosa –Stern, założonej w Limie przez Aldo Barbosa Stern i jego matkę Silvię. Odwiedziła ona już wiele miejsc na świecie, ale w Polsce gości po raz pierwszy.
- Naszą rodziną kolekcję zaczęliśmy tworzyć w 1966 roku od peruwiańskiego malarstwa. Na początku od reprezentatywnych dzieł sztuki, takich, jak „św. Róża z Limy”, czy „Chrystus Wybawiciel od trzęsienia ziemi”. Następnie przeszliśmy do szerszego spektrum, m.in. rycin. A potem ta pasja rozszerzyła się na wyroby ze srebra.
Bardzo szybko kolekcja stała się częścią naszego życia. - tłumaczy Aldo Barbosa Stern.
Układ wystawy jest chronologiczny. Wicekrólestwo Peru powstało w 1542 roku jako kolonia hiszpańska. Początkowo obejmowało powierzchnię niemal całej Ameryki Południowej. W XVIII wieku wyodrębniono z niego Wicekrólestwo Nowej Granady i Wicekrólestwo La Platy. Ich kres położyły powstania wybuchające od 1870 roku. Peru ogłosiło niepodległość w 1821 roku. Ekspozycja obejmuje czas Wicekrólestwa i pierwszych dekad Republiki.