Mocny początek przywołuje burzliwy czas. Wystawa „Revolution: Rusian Art. 1917–1932" odbędzie się jednak nie w Petersburgu, a w nobliwej Royal Academy of Arts w Londynie (od 11 lutego do 17 kwietnia). Będzie poświęcona przede wszystkim przemianom artystycznym od rewolucji październikowej do czasów stalinowskich. Szykuje się więc konfrontacja utopii awangardy (Kandinsky, Malewicz, Tatlin, Rodczenko) z realizmem socjalistycznym. To prezentacja ponad 200 prac z Państwowego Muzeum Rosyjskiego w Sankt Petersburgu i Galerii Tretiakowskiej w Moskwie.
Kiedy w Rosji trwała rewolucja, we Francji umierał Auguste Rodin, jeden z największych rzeźbiarzy, prekursor rzeźby współczesnej, więc w 2017 roku obchodzimy także setną rocznicę jego śmierci. Paryż uczci to wielką wystawą w Grand Palais (22 marca – 31 lipca), współorganizowaną z Musée Rodin, słynącego z kolekcji jego dzieł. Będzie okazja do zobaczenia nie tylko pełnych emocji, dynamicznych dzieł mistrza, ale również do porównania ich z pracami innych twórców.
Między Londynem i Paryżem można krążyć nieustannie, bo w obu tych stolicach zawsze czeka mnóstwo wydarzeń. Obie szykują urodzinową retrospektywę największego współczesnego brytyjskiego malarza Davida Hockneya, na którą złożą się dzieła z kolekcji z całego świata. Artysta w lipcu obchodzi 80. urodziny, ale już w lutym zaczyna fetować je Tate Britain w Londynie (9 lutego – 31 maja). Potem wystawa przeniesiona zostanie do Centrum Pompidou w Paryżu (21 czerwca – 24 września). Oprócz rysunków, fotografii i prac scenograficznych znajdą się na niej obrazy – od legendarnych rezydencji z basenami w Los Angeles aż do najnowszych pejzaży z Yorkshire.
Paryż i Londyn połączy także wystawa „America After the Fall Paintig in the 1930s", poświęcona sztuce amerykańskiej w czasach wielkiego kryzysu z mistrzowskimi dziełami m.in. Georgii O'Keefe, Edwarda Hoppera, Jacksona Pollocka. Do 30 stycznia można ją jeszcze oglądać w Musee de l'Orangerie w Paryżu, a od 25 lutego do 4 czerwca w Royal Academy of Arts.
W Paryżu będzie na pewno głośno o wystawie „Vermeer i mistrzowie malarstwa rodzajowego" w Luwrze (22 lutego – 22 maja). To wyjątkowa okazja do zobaczenia w jednym miejscu dzieł mistrza z Delft z międzynarodowych kolekcji.