Aktualizacja: 19.04.2025 03:07 Publikacja: 05.03.2025 04:50
Foto: Adobe Stock
Czerwona nota Interpolu, czyli najwyższy stopień międzynarodowych poszukiwań w celu aresztowania i ekstradycji, to narzędzie stosowane we wszystkich 196 krajach członkowskich Interpolu. W jednej chwili, poszukiwany znajdując się poza granicami kraju wszczynającego międzynarodowe poszukiwania, staje się osobą zagrożoną pozbawieniem wolności, a następnie długotrwałą i skomplikowaną procedurą ekstradycyjną.
Można by podsumować te kwestie stwierdzeniem „bardzo dobrze”, po to są narzędzia Interpol i międzynarodowa współpraca. Co jednak, gdy elementy te są na przykład uporczywie nadużywane, stają się elementem walk lub nacisków politycznych, poszukiwania wywołują kraje o nieugruntowanej, a czasami wręcz wątpliwej demokracji, bez możliwości uzyskania ochrony międzynarodowej. W tym przypadku osoby poszukiwane stają się swojego rodzaju zakładnikami narzędzi Interpol. Czy można próbować podważyć prawne aspekty poszukiwań oraz podkreślić zagrożenia jakie wynikają dla człowieka w starciu z bezprawnie wykorzystywanym mechanizmem? Czy można nie dopuścić lub wstrzymać międzynarodowe poszukiwania?
Przypadki dwóch lekarzy i jednej notariusz pokazują, jak bardzo pobłażliwe mogą być rozstrzygnięcia w sprawach d...
Osiągnięciem politycznym jest zarówno stworzenie mody na demokrację, jak i wykorzystanie koniunktury do jej wpro...
Można być równocześnie świetnym jurystą i kiepskim prawnikiem rodzinnym.
Jeżeli sądy pobierają opłaty za prowadzenie postępowań, to powinny dokładnie informować uczestnika, jak i do kie...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
To, co dzieje się w wymiarze sprawiedliwości, jest konsekwencją zawłaszczania państwa przez zwycięskie koalicje...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas