Aktualizacja: 19.04.2025 14:56 Publikacja: 30.05.2023 12:12
Foto: Adobe Stock
Czy sztuczna inteligencja może być autorem swoich utworów? Bo prawo autorskie nie mówi wprost, że to musi być dzieło człowieka. Wymóg ten powstał z interpretacji przepisów?
Łukasz Wieczorek: W Polsce i w innych porządkach jest zgoda, że stricte system sztucznej inteligencji (np. chatGPT) nie może być twórcą danej treści. Powinniśmy szukać połączenia wytworu, który został stworzony przy pomocy takiego narzędzia, z konkretnym człowiekiem. Nawet gdyby w rozszerzającej wykładni uznać, że to utwory, to kto ma korzystać z praw autorskich? Bo sztuczna inteligencja nie może podejmować własnych decyzji, np. o pierwszej publikacji, przeniesieniu praw majątkowych i tak dalej.
Przypadki dwóch lekarzy i jednej notariusz pokazują, jak bardzo pobłażliwe mogą być rozstrzygnięcia w sprawach d...
Osiągnięciem politycznym jest zarówno stworzenie mody na demokrację, jak i wykorzystanie koniunktury do jej wpro...
Można być równocześnie świetnym jurystą i kiepskim prawnikiem rodzinnym.
Jeżeli sądy pobierają opłaty za prowadzenie postępowań, to powinny dokładnie informować uczestnika, jak i do kie...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
To, co dzieje się w wymiarze sprawiedliwości, jest konsekwencją zawłaszczania państwa przez zwycięskie koalicje...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas