Aktualizacja: 28.01.2025 03:15 Publikacja: 09.05.2023 11:39
Foto: Adobe Stock
Bo właśnie na siatki przestępcze, które raport komisji sprawiedliwości dzieli na różne kategorie i podgrupy, takie jak gangi motocyklowe, siatki kryminalne oparte na przynależności do tej samej rodziny, mające to samo pochodzenie czy też wspólne doświadczenia lub operujące w miejscowej dzielnicy, znajdują się na celowniku od dobrych paru lat. I pomijanie tej problematyki, gdy policja ostatnio na briefingu oceniła, że do gangów się przyłączają trzy osoby dziennie, byłoby zaklinaniem rzeczywistości. Podobnie jak przemilczanie zgoła codziennych incydentów, na które już nikt nie reaguje, bo tak spowszedniały. W poniedziałek nieznany sprawca w Helsinborgu zdetonował granat, dwa dni wcześniej w Västerås w strzelaninie zraniono dwie osoby, a jeszcze przedtem w Göteborgu przechodnie dostrzegli w zaparkowanym w centrum miasta aucie postrzelonego w tył głowy i w plecy 35-letniego mężczyznę. Policja wszczęła dochodzenie o zabójstwo. Według szacunków policji w samym tylko Sztokholmie walczy ze sobą dziesięć gangów. Na tym samym briefingu szef Policji Krajowej Anders Thonberg mówił też, że powiązania ze światem szarżującej przemocy w Szwecji ma ok. 30 tys. osób. „Kapitał przemocy jest ogromny i liczba osób w nią włączonych przeraża” – ocenił. „Zorganizowana przestępczość wdziera się w różne funkcje społeczeństwa i przybrała proporcje, które zagrażają systemowi” – podkreślał. Przyznał też, co jest tajemnicą poliszynela, że policja ugina się pod brzemieniem obowiązków związanych ze ściganiem sprawców. W dalszym ciągu panuje deficyt kompetentnych oficerów śledczych oraz kierowników różnych sekcji. Dochodzenia w sprawie morderstw gangów są w porównaniu z innymi przestępstwami śmiertelnej przemocy rzadziej finalizowane, ponieważ kryminaliści potrafią je dosyć dobrze zaplanować. Sprawcy zazwyczaj też nie zostawiają po sobie śladów.
Przepisy chroniące przed mobbingiem trzeba zmienić, ale czy w sposób zaproponowany przez resort pracy?
Poprzez innowacje, elastyczność i zrozumienie potrzeb lokalnych rynków możemy nie tylko sprostać oczekiwaniom konsumentów, ale także inspirować innych do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i efektywności biznesowej
O wspólnocie praktyków, która pozwala się prawnikom usłyszeć, i holistycznym spojrzeniu na konflikt, które ma ułatwić rozwiązywanie sporów.
W wyniku audytu prokuratura będzie miała naprawdę dużo do roboty i przykre jest tylko to, że w sprawach, w których sama naruszyła prawo.
Dekada wystarczyła, aby prawnicy przekonali się do popularności.
Fabrycznie nowe Suzuki Vitara i S-Cross są dostępne taniej nawet o 18 tysięcy złotych. Promocja trwa do końca stycznia.
Prawidłowe funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości wymaga dobrej współpracy zawodów prawniczych.
Rozpoczęły się ferie zimowe, a wraz z nimi krajowe i zagraniczne wyjazdy na narty. Przed urlopem warto zadbać o właściwe zabezpieczenie na wypadek niespodziewanych zdarzeń.
Kamizelki nożoodporne, kamerki, i inne środki ochrony osobistej – ratownicy medyczni stawiają 12 postulatów po tragicznej śmierci ich kolegi, który zginął z rąk pacjenta.
O ile dolar amerykański jest najbardziej wpływową walutą świata, to najdroższą walutą narodową jest pieniądz z małego, ale bardzo bogatego, ropą płynącego kraju.
Były poseł, biznesmen Janusz Palikot w poniedziałek wpłacił 2 mln zł kaucji i opuścił areszt śledczy we Wrocławiu, w którym przebywał od października 2024 r. Dziennikarzom powiedział, że zwalnia celę dla Zbigniewa Ziobry.
Armia Kremla opanowała kolejną, niedużą miejscowość w stepach. Ale stamtąd może poważnie zagrozić obrońcom.
Prezydent grozi wypowiedzeniem w sobotę Meksykowi wojny handlowej. Może tego żałować.
Paryżanie przygotowują się do wydarzenia o nazwie La Vaisselle des Chefs. To wielka wyprzedaż przedmiotów pochodzących z najbardziej znanych paryskich restauracji.
Dyktator liczy, że wsparcie innych autorytarnych reżimów wydłuży jego panowanie na Białorusi. – Gdy już fizycznie nie będzie mógł rządzić, będzie chciał przekazać władzę synowi – komentuje dla „Rz” Paweł Łatuszka, jeden z liderów opozycji białoruskiej.
UE przedłuży o kolejne pół roku sankcje wobec Rosji. Ponieważ taka decyzja musi zapaść jednogłośnie, nie obyło się bez problemów stwarzanych przez prorosyjski rząd Węgier. Premier Polski zagroził konsekwencjami. Wsparł go król Belgów i Donald Trump.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas