Aktualizacja: 19.04.2025 13:54 Publikacja: 06.12.2022 04:00
Foto: Adobe Stock
Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad kolejną nowelizacją prawa budowlanego. Ma wejść w życie na początku 2023 r. Jej celem jest dalsze uproszczenie, przyspieszenie i pełna cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego. W 2022 r. uchwalono już kilka nowelizacji prawa budowlanego. Prawnikom, inżynierom budownictwa, architektom i organom coraz trudniej nadążyć za stale zmieniającym się prawem.
Opublikowany 3 października 2022 r. projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (dalej: projekt ustawy) ma umożliwić m.in. budowę budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy powyżej i poniżej 70 mkw. na podstawie jednolitej procedury, a także rozszerzyć katalog budów i robót budowlanych niewymagających decyzji o pozwoleniu na budowę, ale zgłoszenia, a także budów zwolnionych z uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia. Planowana jest dalsza cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego, w tym utworzenie bazy projektów budowlanych oraz systemu do obsługi postępowań administracyjnych w budownictwie. Usprawnione mają zostać procedury oddawania do użytkowania obiektów budowlanych i wprowadzone zmiany w odpowiedzialności zawodowej w budownictwie. Rzeczoznawstwo budowlane ma być przywrócone jako samodzielna funkcja techniczna.
Przypadki dwóch lekarzy i jednej notariusz pokazują, jak bardzo pobłażliwe mogą być rozstrzygnięcia w sprawach d...
Osiągnięciem politycznym jest zarówno stworzenie mody na demokrację, jak i wykorzystanie koniunktury do jej wpro...
Można być równocześnie świetnym jurystą i kiepskim prawnikiem rodzinnym.
Jeżeli sądy pobierają opłaty za prowadzenie postępowań, to powinny dokładnie informować uczestnika, jak i do kie...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
To, co dzieje się w wymiarze sprawiedliwości, jest konsekwencją zawłaszczania państwa przez zwycięskie koalicje...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas