Pandemia uderzy w co czwartego pracownika w Europie

Nawet 59 mln, czyli 26 proc. miejsc pracy zostanie dotkniętych epidemią koronawirusa- poprzez redukcje zatrudnienia, czasowe przestoje albo obniżki płac. Najbardziej zagrożeni są pracownicy w handlu, przemyśle i w branży hotelarsko-gastronomicznej.

Aktualizacja: 12.06.2020 15:57 Publikacja: 12.06.2020 15:22

Pandemia uderzy w co czwartego pracownika w Europie

Foto: Pixabay

W najgorszej sytuacji jest ok. 24 mln pracowników zagrożonych podwójnie-przez automatyzację i pandemię-wynika z najnowszego raportu firmy doradztwa strategicznego McKinsey. Przypomniał on o pomijanych obecnie skutkach automatyzacji i robotyzacji, które w dłuższym terminie ( do 2030 r) mogą spowodować zniknięcie 51 mln miejsc pracy. Teraz doszło do tego 59 mln miejsc pracy zagrożonych koronawirusem- i to już nie w perspektywie lat, ale miesięcy.

Eksperci McKinsey wyliczyli, że obie te grupy mają część wspólną- to 24 mln osób, które mogą zostać dotknięte zarówno skutkami automatyzacji, jak i pandemią. (Koronawirus może zresztą przyspieszyć inwestycje w automaty i roboty). Według raportu, najgorzej jest w handlu (hurtowym i detalicznym, gdzie aż 70 proc. miejsc pracy zagrożonych automatyzacją dotknie jednocześnie pandemia- to w sumie 5,4 mln pracowników w Europie. Na drugim miejscu jest produkcja przemysłowa (4,3 mln podwójnie zagrożonych miejsc pracy) a na trzecim- branża hotelarsko-restauracyjna (prawie 3 mln pracowników). Skutki automatyzacji i Covid-19 dotkną też budownictwo, gdzie zwolnienia czy też redukcje płac obejmą 2,4 mln osób.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Rynek pracy
Z wyższymi zarobkami łatwiej jest o zdalną pracę
Rynek pracy
Nie pracuj jak mrówka. Lepiej weź przykład z surykatki
Rynek pracy
Już nie tylko w okopach. Koreańczycy zaludniają rosyjskie fabryki
Rynek pracy
Polskim firmom już bliżej do idealnego pracodawcy?
Rynek pracy
Już ponad 10 milionów specjalistów ICT w Unii Europejskiej