Konieczność wyboru między zaangażowaniem w życie rodzinne lub zawodowe, zbyt mało czasu na przebywanie z bliskimi i brak możliwości pełnego uczestnictwa w życiu dziecka – to największe wyzwania kobiet w godzeniu pracy z obowiązkami rodzicielskimi, jak wynika z ogłoszonego w Dniu Matki raportu firmy rekrutacyjnej Hays Poland. Raport powstał na bazie odpowiedzi 3580 kobiet (prawie 80 proc. badanych) i mężczyzn zebranych w okresie od marca do mają tego roku.
Na wyzwania przy łączeniu obowiązków zawodowych i rodzinnych zwraca też uwagę Polski Instytut Ekonomiczny, który przypomina, że w ubiegłym roku 75 proc. matek i 95 proc. ojców dzieci poniżej 15 roku życia pracowało zawodowo. Natomiast obowiązki opiekuńczo-wychowawcze są na ogół domeną kobiet, co jeszcze dobitniej pokazała pandemia, gdy większość z badanych matek mówiła o zwiększeniu obowiązków domowych i rodzicielskich.
Podwójne obciążenie
- Współczesne matki są więc obciążone podwójnie. Najczęściej pracują zawodowo w pełnym wymiarze czasu i jednocześnie w dużo większym stopniu niż ojcowie są odpowiedzialne za obowiązki domowe i opiekuńcze- twierdzą eksperci PIE.
Czytaj więcej
Kobiety, które silniej odczuły negatywne skutki pandemii niż mężczyźni, częściej niż oni myślą teraz nie tylko o zmianie pracy, ale i o przebranżowieniu.
Pokazało to również badanie Hays Poland; ponad dwie piąte ankietowanych kobiet i prawie co drugi z mężczyzn łączyli pracę z obowiązkami rodzinnymi, co dla części z nich było sporym wyzwaniem. Ponad połowa kobiet doświadczyła też trudności z wzięciem urlopu podczas choroby dziecka a prawie co druga z uczestniczek ankiety wskazuje na brak ułatwień ze strony pracodawcy, w tym nieelastyczne godziny pracy czy nadgodziny. Ponadto co trzecia pracująca marka zmierzyła się z koniecznością szybkiego powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim, a co czwarta miała trudności z objęciem uprzednio zajmowanego stanowiska.