Aktualizacja: 07.04.2020 13:40 Publikacja: 07.04.2020 12:41
Foto: Pixabay, Robert-Owen-Wahl
Zazwyczaj główną grupą zatrudnioną przy zbiorach tych warzyw byli Polacy. W tym roku jednak z powodu pandemii koronawirusa i zamknięcia polskich granic oraz obowiązku poddawania się dwutygodniowej kwarantannie po powrocie do kraju, Polacy niechętnie w tym roku jadą do Niemiec. Nawet ci, którzy pracowali tam sezonowo od lat. Zresztą warunki za tę niesłychanie wyczerpującą pracę nie są bardzo atrakcyjne — jak wynika z informacji na portalach rekrutujących chętnych. Płaca podstawowa to 10 euro za godzinę brutto, plus 25 proc. za pracę w nadgodzinach za pracę 45 godzin w tygodniu, wypłata jest raz na miesiąc. Każdy pracownik musi mieć własne ubranie i buty, powinien chociaż komunikować się w języku niemieckim, a znajomość angielskiego i prawo jazdy kategorii B są mile widziane.
Ukraina zwiększy w 2025 r. areał pól pszenicy, co da 25 mln ton tego ziarna. Tymczasem w Rosji, która poniosła duże straty z powodu mrozów i suszy, zbiory pszenicy w tym roku zmalały do 83 mln ton. W 2025 r. Rosjanie zasieją więcej grochu, soczewicy i słonecznika.
Zdaniem Ukraińców ocena gotowości ukraińskiego rolnictwa do spełnienia wymagań unijnych wypadła zadowalająco. Zdaniem Brukseli nie do końca tak jest. Bo oceną jest „2” na możliwych do uzyskania „6” punktów.
Saudyjska spółka rolna i hodowlana Salic może przejąć kontrolę nad dużymi aktywami w rosyjskim sektorze rolnym, alarmuje Rosyjski Związek Eksporterów i Producentów Zboża. Rosyjskie rolnictwo jest w złej kondycji. Przez wojnę Putina, nie ma sprzętu, by prowadzić prace polowe.
– Rola innowacji, jak również rola biznesu, są kluczowe w poszukiwaniu bezpiecznych i zrównoważonych rozwiązań – mówi Anna Zalewska, advocacy manager, BASF Polska.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Kiepskie prognozy dla rynku trzody chlewnej w Polsce: tempo spadku pogłowia wyhamowało, ale niepokoi ubytek największych stad. Słabo wygląda też sprzedaż maszyn.
Poprawa bezpieczeństwa na przejazdach to powszechny postulat kolejarzy i zmotoryzowanych. Ale jednym z największych wyzwań dla zarządcy kolejowej infrastruktury jest wdrożenie systemów sterowania ruchem kolejowym.
Pogarszająca się kondycja rosyjskiej floty komercyjnej zmusiła władze do poszukiwania nowych rozwiązań. Chcą przekonać kraje, które nie nałożyły na Rosję sankcji, aby im pomogły. Jak na razie bez sukcesów.
W Europie nowych magazynów buduje się mniej niż w poprzednich latach, ale i tak w Polsce powstaje ich najwięcej.
W wyniku zderzenia dwóch towarowych pociągów w Kuźni Raciborskiej do szpitala trafił jeden z maszynistów. Drugiemu nic się nie stało. Jak podała śląska policja, do wypadku doszło ok. 1.30 w nocy.
Ukraina zwiększy w 2025 r. areał pól pszenicy, co da 25 mln ton tego ziarna. Tymczasem w Rosji, która poniosła duże straty z powodu mrozów i suszy, zbiory pszenicy w tym roku zmalały do 83 mln ton. W 2025 r. Rosjanie zasieją więcej grochu, soczewicy i słonecznika.
Marną sytuację przewoźników drogowych potwierdzają statystyki sprzedaży opon, na które zapotrzebowanie cały czas maleje. Na szczęście spadki wyhamowują.
Brak stałych wpływów i zleceń oraz szybko rosnące koszty prowadzą do popadania firm w długi i coraz słabszej sytuacji finansowej sektora.
Lotnisko Chopina w Warszawie w październiku odprawiło niemal 1,9 mln pasażerów. To o 14,6 proc. więcej niż w ubiegłym roku. I więcej niż prognozował wcześniej port.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas