Zielone miliardy dla rolników

Rolnictwo skorzysta z dodatkowych pieniędzy na walkę ze skutkami pandemii, ale musi być ekologiczne i cyfrowe.

Aktualizacja: 02.06.2020 21:29 Publikacja: 02.06.2020 21:00

Zielone miliardy dla rolników

Foto: Adobe Stock

Komisja Europejska zwiększyła fundusze na politykę rolną w swojej nowej propozycji budżetu UE na lata 2020–2027. W porównaniu z propozycją z 2018 roku wydatki na rolnictwo zwiększają się o 24 mld euro. Po pierwsze, o 9 mld euro rosną wydatki zdefiniowane według tradycyjnych kryteriów, z czego 4 mld euro zasili pierwszy filar, czyli głównie dopłaty bezpośrednie, a 5 mld euro – drugi filar, czyli rozwój obszarów wiejskich. Dodatkowo w kopercie na rolnictwo znalazło się 15 mld euro z funduszu odbudowy gospodarki po pandemii. Ta kwota może być wydana tylko w latach 2022–2024 i tylko na programy związane z realizacją strategii zielonego ładu. Razem da to 258 mld euro na dopłaty bezpośrednie i 90 mld euro na rozwój obszarów wiejskich.

Według Janusza Wojciechowskiego, komisarza UE ds. rolnictwa, Polska z tych dodatkowych pieniędzy dostałaby 2 mld euro. Czyli w sumie ok. 30 mld euro. To więcej, niż proponowała KE w 2018 roku, ale jak ma się to do budżetu obecnego, na lata 2014–2020, trudno się zorientować. W dokumentach opublikowanych we wtorek, a także w wypowiedzi Wojciechowskiego, pomieszane są bowiem liczby wyrażone w cenach stałych z 2018 roku i te w cenach bieżących.

Będzie więcej

– Pomoc dla rolników jako gwarantów bezpieczeństwa żywnościowego i realizacja zielonego ładu – tak propozycję KE opisał Janusz Wojciechowski. Przypomniał, że w ostatnich latach w UE ubyło 4 mln gospodarstw, a społeczność rolnicza się starzeje. Polak we wtorek po raz pierwszy wystąpił na konferencji prasowej w Brukseli jako komisarz. Do tej pory raczej był niewidoczny – praktycznie nie występował w mediach, nie prezentował publicznie kluczowych dla rolnictwa nowych unijnych strategii: o bioróżnorodności i „od pola do stołu". Pytany o to zapewniał, że ciężko pracował, zabiegając o większe pieniądze dla rolników.

Faktycznie funduszy będzie więcej, niż początkowo planowano, ale będą też ostrzejsze wymagania związane z dodatkowymi pieniędzmi. Komisja Europejska, proponując imponujący fundusz odbudowy gospodarki na kwotę 750 mld euro (z czego 500 mld euro to dotacje, reszta – pożyczki), postanowiła przy okazji wzmocnić swoje dwa priorytety: zielony ład i cyfryzację. Zatem na dodatkowe pieniądze mogą liczyć ci, którzy spełnią zielone i cyfrowe warunki. Zresztą nie tylko na dodatkowe, bo już w pierwotnej propozycji wieloletniego budżetu UE wiele było zielonych kryteriów, kolejne pojawiły się we wspomnianych strategiach o bioróżnorodności oraz „od pola do stołu". Bruksela proponuje zredukowanie pestycydów o połowę, nawozów sztucznych o 20 proc., środków przeciwbakteryjnych w hodowli o 50 proc. do 2030 roku. W tym samym czasie 10 proc. użytków rolnych powinno zostać oddanych naturze, a na pozostałym obszarze 25 proc. upraw powinno mieć charakter ekologiczny. Te cele są – zdaniem KE – konieczne do osiągnięcia przez UE neutralności klimatycznej w 2050 roku, a także zwiększenia bioróżnorodności. Rolnictwo odpowiada za 10 proc. emisji CO2 w UE.

Potrzebna zgoda rządów

– Dodatkowe pieniądze to też jest nasza odpowiedź na kryzys, bo rolnictwo bardziej przyjazne środowisku jest też bardziej odporne na kryzysy w przyszłości – przekonywał Wojciechowski. Nie podawał on w wątpliwość krytykowanych przez wielu rolników zbyt ambitnych celów klimatycznych. Przekonywał tylko, że do ich osiągnięcia są potrzebne dodatkowe pieniądze, które Komisja właśnie zaproponowała. – Powinniśmy wspierać rolników, a nie zmuszać ich do osiągania ambitnych celów – powiedział komisarz.

Cały nowy budżet UE, w tym wydatki na rolnictwo, musi zostać zaakceptowany jednomyślnie przez przywódców 27 państw członkowskich. Pierwsza szansa 19 czerwca na szczycie UE, jeszcze nie wiadomo, czy w formie wiedokonferencji czy osobistego spotkania przywódców. Nieoficjalnie w Brukseli słychać, że do zawarcia porozumienia konieczne będzie spotkanie w tradycyjnej formule i że na jednym szczycie się nie skończy. Swoją akceptację musi również wyrazić Parlament Europejski. We wtorek eurodeputowani Komisji Rolnictwa spotkali się z Johannesem Hahnem, komisarzem UE ds. budżetu. Generalnie poparli propozycję zwiększania środków, ale przekonywali, żeby ambitnych zielonych celów UE nie realizować kosztem rolnictwa. Zbigniew Kuźmiuk, eurodeputowany PiS, przekonywał także, że kwota 4 mld euro w nowym budżecie przewidziana na wzmocnnienie sektora rolnego w sytuacjach kryzysowych jest zbyt mała, co pokazał obecny kryzys związany z epidemią koronawirusa.

Materiał Promocyjny
EnviAgri – cyfrowe wsparcie rolników
Rolnictwo
Pryszczyca krąży wokół Polski. Ryzyko miliardowych strat przeraża hodowców
Rolnictwo
Pierwsza pszenica dla nowej Syrii
Rolnictwo
Rolnictwo regeneratywne jako remedium na niestabilność łańcuchów dostaw
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Rolnictwo
Kontrole na polskich granicach. Rząd reaguje na poważne zagrożenie
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne