Rekordowe straty w uprawach w Rosji. Najgorsza sytuacja od 23 lat

Po mrozach i suszy rosyjskie rolnictwo staje przed nowym wyzwaniem – rekordową utratą plonów ozimych. Już przepadło 38 procent zasiewów. W dobrej kondycji jest najmniej ozimin od 23 lat.

Publikacja: 04.12.2024 17:45

Rekordowe straty w uprawach w Rosji. Najgorsza sytuacja od 23 lat

Foto: Adobe Stock

„Udział słabych i niekiełkujących roślin ozimych w zbiorach Rosji w 2025 roku  „osiągnął bezprecedensowo wysoki poziom – 38 proc.” – podaje ośrodek analityczny ProZerno, powołując się na dane Centrum Hydrometeorologicznego Rosji.

Nigdy tak źle ze zbożem nie było w Rosji

Przyznają, że „nigdy nie było tak źle”: powierzchnia złych i niekiełkujących upraw ozimych osiągnęła 6,47 mln hektarów, a tylko 31 proc. upraw jest w „dobrej” kondycji w porównaniu z 74 procentami rok temu.

W całej Rosji (z wyłączeniem okupowanych terytoriów Ukrainy, które Rosjanie też wliczają do swoich statystyk -red) zaledwie 5,48 mln hektarów upraw ozimych jest w dobrej kondycji, co „stanowi najmniejszą liczbę w ciągu ostatnich 23 lat” – zauważa ProZerno.

Najtrudniejsza sytuacja panuje w Centralnym Okręgu Federalnym, gdzie prawie dwie trzecie upraw – 2,07 mln ha – nie wzeszło lub jest w złej kondycji nie rokującej zbiorów w ogóle. Prawie połowa upraw ozimych (44 proc.) w Południowym Okręgu Federalnym, gdzie ą najlepsze ziemie, została sklasyfikowana jako „zła”. Nieco lepsza sytuacja jest na Kaukazie Północnym i w rejonie Wołgi: odpowiednio 29,2 proc. i 14,1 proc.

„Przyczyną problemów jest w dużej mierze susza letnio-jesienna w 2024 r.” – zauważa ProZerno. Ze względu na problemy pogodowe w co najmniej pięciu regionach Rosji wprowadzono stan wyjątkowy, a w niektórych od kwietnia do października nie padał deszcz. Poprzedziły to majowe przymrozki, które dotknęły prawie jedną trzecią rosyjskich gruntów rolnych i spowodowały utratę około 10 proc. zbiorów zbóż i do jednej czwartej warzyw.

Kreml ogranicza eksport zbóż

- Problemy ze zbiorami stały się jedną z przyczyn przyspieszenia inflacji, uważa Aleksander Isakow, rosyjski ekonomista Bloomberg Economics. Według Rosstatu (urząd statystyczny) na koniec listopada dynamika cen żywności w Rosji osiągnęła 10,2 proc. i była rekordem od prawie dwóch lat, a ceny niektórych podstawowych artykułów spożywczych, stanowiących podstawę diety najuboższych Rosjan poszybowały w górę o kilkadziesiąt procent: ziemniaki – o 78 proc., kapusta – o 31 proc., buraki – o 27 proc., masło – o 31 proc., kasza gryczana o 40 proc.

- Nowe kłopoty w rolnictwie mogą dolać oliwy do inflacyjnego ognia. Aby spowolnić wzrost cen, władze rosyjskie już wprowadzają rygorystyczne ograniczenia w eksporcie zboża z kraju – zauważył Dmitrij Ryłko, dyrektor Instytutu Badań Rynku Rolnego.

Kreml, który od agresji na Ukrainę uczynił z eksportu zbożowego narządzie międzynarodowego szantażu, teraz sam ogranicza eksport, że strachu przed rosnącym niezadowoleniem społecznym. Dlatego pod koniec listopada władze niemal trzykrotnie zmniejszyły dozwoloną kwotę eksportu zboża w okresie od 15 lutego do 30 czerwca 2025 r. Będzie to 11 mln ton wobec 29 mln ton rok wcześniej.

- Jeśli chodzi o rezerwy zbóż, rosyjscy rolnicy mogliby wyeksportować nawet do 15 mln ton, a wprowadzone ograniczenia są prawdopodobnie traktowane jako środek przeciwdziałający inflacji żywnościowej, nie wyklucza Andriej Sizow prezes Soweconu

„Udział słabych i niekiełkujących roślin ozimych w zbiorach Rosji w 2025 roku  „osiągnął bezprecedensowo wysoki poziom – 38 proc.” – podaje ośrodek analityczny ProZerno, powołując się na dane Centrum Hydrometeorologicznego Rosji.

Nigdy tak źle ze zbożem nie było w Rosji

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Rolnictwo
Rolnicy zablokowali Medykę za podatek warty 14 mln zł. „Strajk za moskiewskie pieniądze”
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką
Rolnictwo
Ukraińscy rolnicy zbiorą więcej pszenicy w 2025 roku. Rosyjscy mają problem
Rolnictwo
Komisja Europejska oceniła ukraińskie rolnictwo. Na razie jest „dwója”
Rolnictwo
Saudyjczycy buszują w rosyjskim zboż. Przejmują kontrolę nad rolnictwem
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Rolnictwo
Anna Zalewska: Zrównoważone rolnictwo jest bliskie naszej strategii
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska