Eksport rolny z Ukrainy bez cła i limitów kolejny rok. Ale są klauzule ochronne

Ambasadorzy 27 krajów Unii zgodzili się na przedłużenie na rok od czerwca bezcłowego i nielimitowanego importu rolnego z Ukrainy i od 25 lipca z Mołdowy. Wzmocnili też klauzule ochronne dotyczące drobiu, jaj i cukru. Teraz muszą to zatwierdzić eurodeputowani.

Publikacja: 22.02.2024 16:37

Eksport rolny z Ukrainy bez cła i limitów kolejny rok. Ale są klauzule ochronne

Foto: Adobe Stock

„Propozycja dotycząca autonomicznych posunięć handlowych dla Ukrainy zmierza do przedłożenia o kolejny rok zawieszenia ceł w imporcie i limitów ilościowych, jednocześnie zwiększając ochronę wrażliwych produktów rolnych poprzez wzmocnienie działań ochronnych przewidzianych w bieżących przepisach (Unii) na lata 2023-27 i obejmujących nowe automatyczne zabezpieczenie wobec niektórych wrażliwych produktów”- głosi komunikat Rady Europejskiej cytowany przez agencję Ukrinform.

Wsparcie Ukrainy

- Niesprowokowana i nieuzasadniona agresja Rosji na Ukrainę ma w dalszym ciągu głęboki ujemny wpływ na Ukrainę i Mołdowę. Postanawiając przedłużyć te działania okazujemy nasze stałe wsparcie dla obu tych krajów, a jednocześnie chronimy unijny rynek wewnętrzny przed nadmiernym wzrostem importu niektórych wrażliwych płodów rolnych - stwierdziła Hadja Lahbib, belgijska minister spraw zagranicznych, spraw europejskich i handlu zagranicznego.

- Jesteśmy wrażliwi na niepokoje (rolników - red.). Nawet jeśli nasz nadzór nie wskazuje na żaden ujemny wpływ na cały rynek europejski, to jesteśmy świadomi bardziej lokalnych skutków - przyznał z kolei wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Margaritis Schinas.

Tekst zaproponowany w końcu stycznia przez Komisję Europejską i przyjęty teraz przez przedstawicieli 27 krajów Unii przewiduje szybkie działania korygujące w razie dużych zakłóceń na rynku trzech produktów: drobiu, jaj i cukru oraz doraźny hamulec, który ustabilizuje ich import na średnim poziomie z lat 2022-23. Powyżej tego poziomu będą obowiązywać stawki celne. Arsenał dostępnych działań restrykcyjnych będzie kontrolowany przez Brukselę. To powinno uchronić przed ogłaszaniem jednostronnie embarga na ukraiński eksport rolny, jak robiły to w 2023 r. kraje graniczące z Ukrainą.

31 stycznia komisarz ds. handlu Valdis Dombrovskis przedłożył Radzie Europejskiej dwie propozycje przedłużenia bezcłowego i nie limitowanego importu rolnego z Ukrainy i Mołdowy. Ambasadorzy zatwierdzili tekst Komisji bez zmian i przesłali go do parlamentu Komisja handlu międzynarodowego Parlamentu Europejskiego ma przegłosować go 7 marca, a sam parlament przyjąć na sesji plenarnej w kwietniu.

Fala protestów rolników

Decyzja powinna być korzystna dla gospodarki ukraińskiej, ale nie zlikwiduje gniewu i protestów rolników europejskich. Polscy blokowali już w listopadzie przejścia graniczne, ostatnio napięcie wzrosło, nie przepuszczali ukraińskich ciężarówek z towarami, wysypywali z wagonów na tory zboże i kukurydzę.

Rolnicy francuscy organizowali blokady protestując przeciw importowi ukraińskiego drobiu, który skoczył w I półroczu 2023 o 74 proc. - wynika z oficjalnych danych Przyczyna była duża różnica w cenach. Kilogram piersi francuskiego kurczaka w hurtowni w Rungis kosztuje 7 euro, a ukraińskiego 3 euro. Francuzi protestują też przeciwko tańszym produktom sprowadzanym z Hiszpanii i Maroka. Z powodu spadku dochodów i wielu nowych obciążę protestują też rolnicy w Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Belgii, Holandii, w krajach Europy Wschodniej.

Rolnictwo
Pryszczyca krąży wokół Polski. Ryzyko miliardowych strat przeraża hodowców
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Rolnictwo
Pierwsza pszenica dla nowej Syrii
Rolnictwo
Rolnictwo regeneratywne jako remedium na niestabilność łańcuchów dostaw
Rolnictwo
Kontrole na polskich granicach. Rząd reaguje na poważne zagrożenie
Rolnictwo
Argentyńczycy boją się spadku cen soi. Zmniejszyli jej sprzedaż