Aktualizacja: 06.12.2021 21:00 Publikacja: 06.12.2021 20:52
Rynek produktów konopnych w UE rośnie rocznie o 20 proc.
Foto: Kombinat Konopny
Polskie Konopie to kolejna spółka, która dołącza do wyścigu o lukratywny rynek konopi – jak się dowiedzieliśmy, katowicki startup pozyskał właśnie finansowanie od Januarego Ciszewskiego, znanego inwestora giełdowego i właściciela JR Holding. Dzięki wsparciu zamierza wyjść z produkcją za granicę.
Pieniądze na ekspansję zbiera też Kombinat Konopny. Firma specjalizująca się w uprawie i przetwórstwie takich roślin włóknistych 8 grudnia ruszy z internetową sprzedażą akcji. W ramach crowdfundingu udziałowego chce pozyskać 4,5 mln zł.
Bruksela wsłuchała się w rolnicze protesty i złagodzi zielone wymogi. Jednocześnie nie może zagwarantować rolnikom utrzymania ich dochodów.
Walka z nielegalną imigracją już powoduje problemy z siłą roboczą w rolnictwie. Nawet połowa pracowników na plantacjach to osoby z nieudokumentowanym statusem, które boją się przychodzić do pracy. To oraz cła importowe raczej podniosą ceny żywności.
Duży spadek cen cukru i olejów jadalnych przyczynił się do tego, że indeksy najważniejszych grup żywności na świecie zmalały w styczniu wobec grudnia — poinformowała Organizacja NZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w Rzymie. Ich główny wskaźnik wyniósł 124,9 pkt, o 2,1 (1,6 proc.) mniej niż w grudniu, ale o 7,3 (6,2 proc.) więcej niż rok temu, z kolei o 35,3 (22 proc.) mniej od szczytu w marcu 2022.
Japonia planuje uwolnić część swoich zapasów ryżu przeznaczonych do użytku awaryjnego w odpowiedzi na rekordowy wzrost cen tego zboża. Rząd omówi sprzedaż części swoich strategicznych rezerw ryżu w przyszłym tygodniu – poinformował minister rolnictwa Taku Eto na konferencji prasowej.
Najdłuższy tunel kolejowy w Polsce powstanie w Warszawie w ramach projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Będzie stanowił część Kolei Dużych Prędkości i połączy stolicę nie tylko z CPK, ale również z Łodzią, Poznaniem i Wrocławiem.
Innowacją nie muszą być tylko nowoczesne technologie. A dowodzi tego start-up The True Green, który z materiału opracowanego na bazie łodyg konopi włóknistych tworzy meble. Rodzima spółka pojechała z nimi do Mediolanu.
Naukowcy odkryli, w jaki sposób niektóre składniki konopi indyjskich mają działanie przeciwzapalne. To dobra wiadomość dla cierpiących. Ale nie powód, by zacząć palić trawkę.
Większość osób, słysząc o tych roślinach, myśli o substancjach odurzających. A to błąd. Wytwarza się z niej coraz więcej produktów. Rodzima firma Green Lanes widzi w niej alternatywę dla tradycyjnego białka i materiał do produkcji mebli.
Roślina, której włókna dosłownie wplotły się w historię ludzkości, a dym powstający podczas spalania ułatwiał łączność z bogami oraz odprężenie, stała się wrogiem publicznym nr 1, a jej delegalizacja zniszczyła życie setek tysięcy ludzi.
Producenci marihuany ciągną do stanu, gdzie tanio i łatwo można założyć uprawę.
Wielu polskich przedsiębiorców z branży konopnej jest najzwyczajniej w świecie blokowanych przez prawo panujące w Polsce. Tymczasem w Czechach weszła w życie ważna zmiana liberalizująca.
Operator transportu miejskiego w Berlinie - BVG oferuje pasażerom jadalne bilety na metro z dodatkiem oleju konopnego. Hanfticket ma pomóc ukoić stres związany z Bożym Narodzeniem oraz pandemią COVID-19.
East Hemp Group to innowacyjna firma z Lublina, która otrzymała właśnie 1 mln zł na rozwój nowatorskiego projektu z wykorzystaniem konopi siewnych. Chodzi o stworzenie wysokoprocentowego izolatu białka roślinnego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas