Zarówno na podstawie ustawy deweloperskiej z 2011 r. jak i nowej ustawy deweloperskiej z 2021 r. nałożono na deweloperów obowiązek udostępnienia osobom zainteresowanym zawarciem umowy deweloperskiej, podstawowych dokumentów dotyczących inwestycji takich jak aktualny stan księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości, pozwoleniem na budowę, projekt budowlany czy sprawozdanie finansowe dewelopera. Nowa ustawa deweloperska doprecyzowuje te obowiązki.
Problemy z prospektem informacyjnym
Deweloper przed zawarciem umowy deweloperskiej powinien doręczyć osobie zainteresowanej jej zawarciem prospekt informacyjny wraz z załącznikami. Jak wyjaśnia Piotr Jarzyński – Partner w Kancelarii Prawnej Jarzyński & Wspólnicy, w nowej ustawie deweloperskiej zmieniono wzór prospektu zawierającego szczegółowe dane i informacje dotyczące sytuacji prawno-finansowej dewelopera oraz przedsięwzięcia deweloperskiego lub zadania inwestycyjnego.
I tu jest problem. Informacji zdaniem deweloperów jest za dużo. - Prospekty informacyjne inwestycji, dzisiaj otrzymałem kolejną wiadomość od współpracowników - tego się nie da zrobić - mówi Rzeczpospolitej jeden z deweloperów. Jak mówi tego się nie da nawet napisać teoretycznie, a co dopiero wypełnić praktycznie i zapomnieć o odpowiedzialności karnej. - Składam wyrazy ubolewania wszystkim działom obsługi formalnej. MPZP, uciążliwości, tramwaje, pociągi, oddziaływanie na inwestycję, to ile stron ma mieć nasz prospekt? Przygotowanie prospektu w tak zmieniającej się rzeczywistości jest bardzo trudne, złożone i irytujące - żali się nam deweloper.
W prospekcie trzeba zamieścić faktycznie ogrom informacji. Są to m.in. informacje dotyczące obiektów istniejących położonych w sąsiedztwie inwestycji i wpływających na warunki życia, ustaleń obowiązującego planu miejscowego dla terenu objętego przedsięwzięciem deweloperskim lub zadaniem inwestycyjnym oraz dla działek lub ich fragmentów, znajdujących się w odległości do 100 m od granicy terenu objętego przedsięwzięciem deweloperskim lub zadaniem inwestycyjnym – wylicza Piotr Jarzyński.
Ponadto należy ująć ustalenia o decyzji o warunkach zabudowy albo decyzje o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego dla terenu objętego przedsięwzięciem deweloperskim lub zadaniem inwestycyjnym w przypadku braku planu miejscowego. Na liście koniecznych informacji znajdują się też inwestycje przewidziane w promieniu 1 km od terenu objętego przedsięwzięciem deweloperskim lub zadaniem inwestycyjnym m.in. w planach miejscowych, studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, decyzjach o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, decyzjach o środowiskowych uwarunkowaniach.