Przyszłość ochrony zdrowia: Życiem można się dzielić

W ostatnich latach w Polsce spada liczba przeszczepów. W 2020 r., w związku z pandemią, sytuacja jeszcze się pogorszyła, jednak trend spadkowy widoczny był już wcześniej. Szansą na normalne funkcjonowanie pacjentów są przeszczepy od żywych dawców, o czym warto pamiętać szczególnie przy okazji przypadającego 26 stycznia Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji.

Aktualizacja: 20.08.2021 16:53 Publikacja: 26.01.2021 13:40

Przyszłość ochrony zdrowia: Życiem można się dzielić

Foto: shutterstock

Według danych Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji „Poltransplant” – państwowej instytucji podlegającej Ministrowi Zdrowia – w Polsce spada liczba transplantacji. Jeszcze w 2017 roku liczba rzeczywistych zmarłych dawców narządów była o 18 wyższa niż w 2016 r. i wyniosła 560 osób. Oznaczało to, że wskaźnik donacji na poziomie 14,6 dawcy na 1 mln mieszkańców.

W następnych latach nastąpiły spadki, które zdecydowanie przyspieszyły w roku ubiegłym. W 2018 roku rzeczywistych zmarłych dawców narządów było 498, co oznaczało spadek wskaźnika donacji do 13 dawców na 1 mln mieszkańców. Znalazł się on wówczas na najniższym poziomie od dziewięciu lat.

Pozostało 83% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Przyszłość ochrony zdrowia
Pacjentów z nowotworem można leczyć lepiej
Materiał partnera
Leczmy z troską!
Materiał partnera
Ekologiczny szpital w cyfrowej sieci
Materiał partnera
Chcemy być najbardziej zaufaną, cyfrową firmą biofarmaceutyczną
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Przyszłość ochrony zdrowia
Badania sprzyjają poprawie jakości