Krykiecista z Pakistanu skazany za wyznaczenie nagrody za głowę holenderskiego polityka

Holenderski sąd skazał na 12 lat więzienia byłego pakistańskiego krykiecistę za podżeganie do zabójstwa holenderskiego parlamentarzysty, znanego z antyislamskich poglądów, Geerta Wildersa, lidera Partii Wolności (PVV).

Publikacja: 11.09.2023 12:47

Geert Wilders

Geert Wilders

Foto: PAP/EPA

arb

37-letni Chalid Latif został oskarżony o wyznaczenie nagrody w wysokości 21 tys. euro za głowę Wildersa.

Pakistański krykiecista skazany in absentia

Latif nie stawił się przed sądem w Amsterdamie. Nie był też reprezentowany przez żadnego prawnika.

Były krykiecista przebywa prawdopodobnie w Pakistanie. Pakistan nie ma porozumienia o ekstradycji z Holandią - zaznacza AP.

Czytaj więcej

Holandia: Parlament ewakuowany z powodu pluszowego misia

W czasie procesu nie podawano nazwiska Latifa, ale prokuratura w wydanym oświadczeniu napisała, że w nagraniu opublikowanym w internecie w 2018 roku widać "słynnego pakistańskiego krykiecistę, który oferuje pieniądze za zabicie Wildersa".

Sam Wilders wskazał, że krykiecista, o którym mowa, to Latif.

W 2017 roku 37-letni Latif został objęty pięcioletnim zakazem udziału we wszystkich rozgrywkach sportowych w związku z jego udziałem w ustawianiu wyników meczów

Wilders był obecny w czasie wygłaszania wyroku ws. Latifa. Sąd orzekł, że "długoterminowy, bezwarunkowy wyrok więzienia jest jedyną odpowiednią karą za tego typu przestępstwa".

W związku z groźbami jakie Wilders otrzymuje za swoje antyislamskie wypowiedzi, polityk ma zapewnioną przez holenderskie władze ochronę 24 godziny na dobę.

Dlaczego pakistański krykiecista wyznaczył nagrodę za głowę Geerta Wildersa?

Latif wyznaczył nagrodę za głowę Wildersa po tym, gdy ten zapowiedział, że zorganizuje konkurs na karykatury proroka Mahometa. Muzułmanie uważają, że publikowanie jakichkolwiek wizerunków Mahometa jest bluźnierstwem. Ostatecznie konkurs się nie odbył, ale sama zapowiedź wywołała oburzenie w świecie islamu.

Holenderska prokuratura próbowała skontaktować się z Latifem od 2018 roku, najpierw jako świadkiem, a potem oskarżonym. Jednak pakistańskie władze nie odpowiadały na żadne wezwania w tej sprawie.

W 2017 roku 37-letni Latif został objęty pięcioletnim zakazem udziału we wszystkich rozgrywkach sportowych w związku z jego udziałem w ustawianiu wyników meczów w Pakistańskiej Superlidze. 

Przestępczość
Floryda. Strzelanina na stanowym uniwersytecie. Co najmniej jedna osoba nie żyje
Przestępczość
Rosyjski sąd złagodził wyrok dla amerykańskiego żołnierza Gordona Blacka. O kilka miesięcy
Przestępczość
Atak nożownika w Amsterdamie. Wśród rannych Polak
Przestępczość
Agenci federalni ścigają migrantów. Mniej zasobów na walkę z pedofilią, narkotykami i terroryzmem
Przestępczość
Rosja stoi za podpaleniem sklepu IKEA w Wilnie. I za pożarem w Warszawie