Sąd: Harvey Weinstein winny gwałtu i dwóch napaści seksualnych

Ława przysięgłych sądu w Los Angeles orzekła w poniedziałek, że były producent filmowy, Harvey Weinstein, jest winny gwałtu i dwóch innych napaści seksualnych - informuje Reuters. To drugi wyrok skazujący w sprawie oskarżeń Weinsteina o przemoc seksualną.

Publikacja: 20.12.2022 05:43

Harvey Weinstein

Harvey Weinstein

Foto: AFP

arb

Przysięgli uznali Weinsteina winnym gwałtu, zmuszenia do stosunku oralnego i penetracji seksualnej za pomocą nieokreślonego przedmiotu jednej z oskarżających go kobiet, ale uniewinnił go w sprawie oskarżeń innych domniemanych ofiar.

Wyrok zapadł przed sądem w Los Angeles.

Czytaj więcej

Harvey Weinstein ponownie przed sądem. Grozi mu do 140 lat więzienia

Weinstein odsiaduje już wyrok 23 lat więzienia po skazaniu go za molestowanie seksualne przez sąd w Nowym Jorku.

Ława przysięgłych nie osiągnęła porozumienia ws. werdyktu dotyczącego zarzutu gwałtu na Jennifer Siebel Newsom, żonie gubernatora Kalifornii Gavina Newsoma, która ujawniła, że występowała jako Jane Doe 4 w procesie. Ława przysięgłych nie wydała też wyroku w sprawie dotyczącej innej kobiety.

Weinsteinowi grozi teraz do 24 lat więzienia

Weinsteina uznano winnym w sprawie zgwałcenia byłej modelki i aktorki w hotelu w Los Angeles. Do gwałtu miało dojść w 2013 roku. Ofiara występowała w procesie jako Jane Doe 1.

"Harvey Weinstein zniszczył część mnie tamtej nocy w 2013 roku i nigdy tej części nie odzyskam. Proces był brutalny, a prawnicy Weinsteina sprawili, że przeszłam piekło występując jako świadek, ale wiedziałam, że muszę doprowadzić to do końca. Mam nadzieję, że Weinstein nigdy nie zobaczy już świata poza celą" - oświadczyła ofiara po tym, jak sąd uznał winę Weinsteina.

Weinsteinowi grozi teraz do 24 lat więzienia w związku z uznaniem go za winnego.

W Los Angeles toczą się przeciwko Weinsteinowi procesy ws. siedmiu zarzutów gwałtu i napaści seksualnej, przedstawionych przez cztery kobiety. Do napaści seksualnych z udziałem byłego producenta filmowego miało dochodzić między 2004 a 2013 rokiem.

Oskarżenia wobec Weinsteina doprowadziły do powstania ruchu #MeToo i skłoniły kobiety do mówienia głośno o przypadkach molestowania seksualnego i napaściach seksualnych, jakich dopuszczali się mężczyźni ze świata mediów czy polityki.

Przestępczość
Śmierć niemieckiego policjanta. Zatrzymano Polaków
Przestępczość
ChatGPT „podpowiadał” kierowcy Tesli, która eksplodowała w Las Vegas
Przestępczość
Strzelanina w Bad Friedrichshall w Badenii-Wirtembergii. Nie żyje dwóch mężczyzn
Przestępczość
Po strzelaninie w Cetynii. Czarnogórcy żądają ograniczenia nielegalnej broni
Przestępczość
Osadzony w więzieniu w Arles wziął zakładników. Akcja elitarnej jednostki