Mniej wódki z Rosji

Styczeń był zły dla rosyjskiego sektora alkoholowego. Produkcja spadła o blisko 18 proc. w ujęciu rocznym. Najwięcej straciły gorzelnie.

Aktualizacja: 10.02.2020 21:54 Publikacja: 10.02.2020 21:51

Mniej wódki z Rosji

Foto: Fotorzepa/Michał Walczak

W styczniu produkcja alkoholu w Rosji sięgnęła 93 mln litrów, co oznacza spadek o 17,6 proc. rok do roku, informuje agencja Prime. Na taki wynik wpłynęła przede wszystkim mniejsza o blisko 14 proc. produkcja wódki. Gorzelnie wypuściły 44 mln litrów. Spadła też produkcja likierów (do 25 proc. alkoholu) o 3,2 proc., a mocniejszych o 2,8 proc.

Mocno po kieszeni dostali producenci win, choć produkowane ilości są nieporównywanie niższe od mocny alkohol - 12 mln l. Wina pojawiło się o 30 proc. mniej, napojów winnych o 75 proc. mniej, natomiast tanich win owocowych o 20 proc. mniej.

Taki spadek eksperci tłumaczą faktem obowiązywania od początku 2020 r. wyższej akcyzy dla win nie z rosyjskich winogron. A ta kategoria stanowi 60 proc. produkowanych w Rosji win.

Wzrosła natomiast produkcja bardzo popularnych podczas noworocznych świąt win musujących (o 24 proc.), a także koniaku (o 21 proc.) i spirytusu etylowego (o 1,2 proc. do 38,3 mln l).

Mniej alkoholu z produkcji oficjalnej nie oznacza, że Rosjanie nagle zaczęli mniej pić. Jak od lat podnoszą producenci z rosyjskiego Związku Producentów Alkoholu, blisko połowa pitego przez Rosjan alkoholu pochodzi z nielegalnych zakładów.

W najbiedniejszych regionach federacji - republikach kaukaskich - Dagestanie, Czeczenii, Inguszetii, działają dziesiątki nielegalnych gorzelni. Pracujący tam na czarno muzułmanie są trzeźwi w pracy i nie kradną. Biznes chronią skorumpowani urzędnicy, a kontrolują grupy przestępcze. Rosyjscy producenci od lat alarmują, że sytuacja jest coraz groźniejsza, a polityka Kremla (podnoszenie akcyz i cen), w tej branży nie przynosi zamierzonych efektów.

Przemysł spożywczy
Producent popularnych lodów oskarża Unilever: Chcą nas uciszyć
Przemysł spożywczy
Japoński rząd uwalnia rezerwy ryżu. Ceny rosną dramatycznie, ryż znika ze sklepów
Przemysł spożywczy
Polska wódka zajmuje miejsce rosyjskiej
Przemysł spożywczy
Świetlana przyszłość kartonowej butelki. Może zwiększyć eksport wina z Francji
Przemysł spożywczy
Jeszcze więcej plastiku. Taka może być odpowiedź Coca-Coli na cła