Rynek najdroższych win z Bordeaux od lat opiera się na systemie en primeur, który w skrócie polega na subskrypcji win jeszcze w beczkach najczęściej rok przed butelkowaniem. Handlarze, zwani négociants, kupują roczniki z wyprzedzeniem płacąc jednak producentom całą sumę od razu.
System en primeur, jak każdy system sprzedaży podlega cyklom koniunkturalnym. Ceny najlepszych win z regionu Bordeaux osiągnęły szczyt cenowy (nawet 300 euro za butelkę) między 2006 a 2010 rokiem, gdy wciąż duże zakupy robili Chińczycy, których wydatki ograniczyły od 2012 roku zmiany w polityce Chin, mające ograniczyć luksusową konsumpcję. Ceny ustalane są jednak nie tylko przez relację popytu i podaży, ale także od oceny rocznika przez ekspertów. W ostatnich latach wina z Bordeaux, dzięki katastroficznemu skądinąd ociepleniu klimatu, zyskują na jakości i 4 na 5 ostatnich roczników określanych jest mianem „wyjątkowych” (w końcówce XX wieku określano tak 2-3 roczniki na dekadę). W podniesieniu jakości pomogły też inwestycje poczynione przez winiarzy.
W ostatnich latach ceny Bordeaux spadały, a zwrot na inwestycji dla négociants przestał być aż tak atrakcyjny. Wpłynęły na to czynniki takie, jak odwrót Chińczyków i zmiany w zachowaniu konsumentów na Zachodzie, którzy przerzucili się na wina z innych regionów. To sprawiło, że maleje marża négociants, a wina coraz więcej czasu spędzają w piwnicach czekając na sprzedaż, bo pośrednicy tracą zainteresowanie towarem.
- Gdy pośrednicy mało zarabiają, to nie są zainteresowani dystrybucją twoich win – podsumowuje w rozmowie z „Weekday Times” Stéphanie de Boüard-Rivoal z winnicy Angélus.
I gdy wydawało się, że nie ma dobrego wyjścia z klinczu, a sytuację dodatkowo utrudnił Donald Trump nakładając 25 proc. cła, pojawił się koronawirus. Dla wszystkich zainteresowanych to świetna okazja do korekty. Najwięksi producenci obecni w systemie en primeur porozumieli się i ograniczyli ilość wina dostarczaną na rynek, by uniknąć nadmiaru. Zdaniem Saski de Rothschild z Lafite Rothschild to świetna okazja do przetasowań i sprawia, że 2020 rok zapowiada się pozytywnie dla win z Bordeaux.