FAO: ceny żywności wzrosły w marcu po 7 miesiącach spadku

Światowe ceny podstawowych grup żywności wzrosły w marcu z najniższego poziomu od 3 lat, po 7 kolejnych miesiącach spadku, bo oleje roślinne, mięso i nabiał zdrożały bardziej od spadku cen zbóż i cukru podała Organizacja NZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w Rzymie. Ich wskaźnik wyniósł 118,3 pkt wobec 117 pkt w lutym, był niższy o 9,9 pkt/7,7 proc. od wskaźnika sprzed roku i najniższy od lutego 2021.

Publikacja: 07.04.2024 08:52

Ceny żywności rosną

Ceny żywności rosną

Foto: Adobe Stock

27,7 pkt (20 proc.) względem marca 2023. Był to trzeci kolejny spadek głównie na skutek dużej konkurencji w eksporcie Unii Europejskiej, Rosji i USA. Duża podaż, anulowany zakup pszenicy przez Chiny w Australii i USA wywarły presję na ceny, a pomyślne perspektywy plonów w Rosji i USA też zrobiły swoje. Ceny kukurydzy minimalnie wzrosły z powodu większego zainteresowania Chin, gdy Ukraina i inne kraje miały problemy logistyczne. Wzrost cen został jednak zmniejszony na skutek trwających żniw kukurydzianych w Argentynie i Brazylii. Co do innych zbóż, to jęczmień staniał, a sorgo zdrożało. Wskaźnik cen ryżu zmalał o 1,7 proc. głównie na skutek mniejszego popyty w imporcie.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Przemysł spożywczy
Starbucks radykalnie zmienia zasady. Będzie nowy kodeks postępowania dla gości
Przemysł spożywczy
Do syndyka zgłosiło się już 400 wierzycieli Manufaktury. Będzie więcej
Przemysł spożywczy
Producenci mięsa pod presją kosztów. Szansą rynki zagraniczne
Przemysł spożywczy
Foie gras i łosoś zdominowały francuskie święta
Przemysł spożywczy
Piwo z Polski i innych krajów Unii Europejskiej wlewa się do Rosji