Aktualizacja: 21.11.2024 17:35 Publikacja: 27.03.2024 15:32
Foto: Bloomberg
Od początku roku cena kakao wzrosła aż o prawie 130 proc., a przez ostatnie 12 miesięcy zdrożała o 250 proc. W wyniku tego tona kakao stała się droższa od tony miedzi (za którą płacono w środę po południu na Londyńskiej Giełdzie Metali 8835 USD). W zbliżającym się do końca pierwszym kwartale zwyżki cen kakao wyróżniały się na tle zmian cen innych surowców. Większość "miękkich" surowców rolnych doświadczyła co prawda w tym okresie dwucyfrowych, ale dużo bardziej umiarkowanych zwyżek, a zboża taniały. Ceny większości metali przemysłowych spadały, a surowców energetycznych rosły.
Hennessy chcąc uniknąć karnego cła zastanawia się nad przeniesieniem do Chin rozlewni swego koniaku. Wiadomość o tym skłoniła do strajku połowę załogi rozlewni w Cognac, 500 pracowników.
Rosyjski urząd patentowy Rospatent otrzymał wniosek firmy o zarejestrowanie nowej marki wódki . Wnioskodawcą jest firma technologiczna z St Petersburga RAU IT - poinformował „Moscow Times”.
Prokuratur generalny Rosji sprawdzi informacje o zawyżaniu przez producentów cen na przetwory mleczne. Takie polecenie wydał mu Kreml. Reżim niepokoi rosnące niezadowolenie Rosjan z coraz większych podwyżek cen żywności.
Masło od początku roku zdrożało już o 40 proc. Ile może kosztować w święta? - Zbliżamy się do 10 zł - mówi ekspert. Wszystko przez to, że producentom bardziej opłaca się dziś wytwarzanie np. serów, a nie masła.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Okazało się, że polscy konsumenci także w przypadku żywności szukają tańszych zamienników – mówi Andrzej Gantner, wiceprezes Polskiej Federacji Producentów Żywności. – Żywność w wydatkach Polaków staje się coraz znaczącym ciężarem i dlatego szukają oszczędności – dodaje.
Nowe prawo unijne dotyczące przeciwdziałania wylesianiu miało obowiązywać już od przyszłego roku. Komisja Europejska wniosła jednak poprawkę. Ile wyniesie opóźnienie? Kto na nim skorzysta?
Czekolada zawitała do Hiszpanii na początku XVII wieku. W dalszą podróż po Europie wyruszyła z Marią Teresą austriacką, która w 1660 r. poślubiła Ludwika XIV. Królowa podarowała mężowi w prezencie ślubnym między innymi ziarna kakaowca.
Kawa to używka, bez której wielu z nas nie wyobraża sobie życia. Ale to nie tylko napój, który pomaga nam się przebudzić, wyostrza zmysły i daje energię na cały dzień. To roślina, która zmieniała dzieje i wpływała na światowe rynki.
Po wzroście cen w sklepach w maju o 2,9 proc. w czerwcu już drożały o 3,1 proc., a kolejne miesiące mogą przynieść tylko przyspieszenie tego trendu.
Ceny surowców, które trafiają na śniadaniowy stół, ruszyły w górę i na razie nie widać szans na spadki. Sok pomarańczowy drożeje z powodu huraganów i chorób, kawa z powodu suszy i gigantycznego boomu w Chinach.
W tym miejscu każdy dzień jest dniem czekolady. Muzeum firmowane przez szwajcarską firmę Lindt to jedna z wielu atrakcji Zurychu. Ozdobą muzeum jest fontanna czekoladowa – największa na świecie konstrukcja tego typu.
Około 4 proc. mniej niż przed rokiem ma kosztować zapełnienie święconki. Może to być tylko chwilowy spadek cen. Rekordowo drożeją z kolei słodycze.
Notowania kakao zwyżkowały przez ostatnie trzy miesiące o blisko 130 proc. Złoto rosło bardziej umiarkowanie, ale ustanowiło nowy rekord.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas