Heineken przyznał, że wciąż inwestuje w Rosji mimo obietnic

Holenderski browar nie tylko nadal nie wyszedł z rosyjskiego rynku pomimo wcześniejszych zapewnień, ale wprowadził tam w ostatnim roku nowe produkty. Firma przyznała to w oświadczeniu.

Publikacja: 08.03.2023 13:41

Heineken przyznał, że wciąż inwestuje w Rosji mimo obietnic

Foto: Adobe Stock

ala

W marcu 2022 roku w reakcji na rozpętaną przez Putina wojnę w Ukrainie Heineken poinformował, że wycofa swój biznes z Rosji. Minął rok i jak się okazało, holenderski koncern wcale tego nie zrobił i nie tylko wciąż działa na rynku zbrodniarza, ale też tam inwestuje.

Doniosła o tym w lutym 2023 roku platforma dziennikarstwa śledczego Follow the Money (FTM), która wykazała, że w ubiegłym roku Heineken wprowadził aż 61 nowych produktów na rosyjskim rynku. I to – jak przekonuje rosyjski oddział browaru na swojej stronie internetowej – zrobił to „w rekordowym czasie”, a inwestycja zwiększyła sprzedaż piwa i napojów bezalkoholowych w Rosji o 720 tys. hektolitrów.

Czytaj więcej

Cios w sałatkę jarzynową, majonez już po 16 zł

Doniesienia te wywołały silne kontrowersje w Holandii. Internauci byli oburzeni faktem, że koncern mimo swoich obietnic wciąż zarabia w kraju, który odpowiada za krwawe zbrodnie w Ukrainie.

Teraz Heineken opublikował oświadczenie, w którym przyznał się do dalszych inwestycji w Rosji i za nie przeprosił, choć zdaniem koncernu informacje podawane przez FTM są „nieprawdziwe i wprowadzające w błąd”.

„Niezbędne jest kontynuowanie ograniczonej działalności w okresie przejściowym, ponieważ staramy się przenieść naszą firmę do nowego właściciela w pełnej zgodności z międzynarodowymi i lokalnymi przepisami” – tłumaczy się browar w komunikacie.

„Zdajemy sobie sprawę, że powinniśmy byli wcześniej jasno określić potrzebę wprowadzenia nowych produktów, a podnoszone w związku z tym pytania są zrozumiałe. Zdajemy sobie sprawę, że stworzyło to dwuznaczność i wątpliwości co do naszej obietnicy opuszczenia Rosji. Za to przepraszamy” – dodał Heineken i podkreślił, że jego głównym celem obecnie jest „odpowiedzialne i jak najszybsze opuszczenie Rosji”.

Przemysł spożywczy
Amerykańska firma ma nakarmić rosyjskie wojsko. Kreml skonfiskował ją za rzekome przekręty
Przemysł spożywczy
Eksport szansą dla producentów mocnych alkoholi
Przemysł spożywczy
Kryzys ryżowy: Japonia uwalnia rezerwy strategiczne najważniejszego produktu żywnościowego
Przemysł spożywczy
Drogie jajka na Wielkanoc? Amerykanie mają pomysł: malują jak pisanki kartofle i cebulę
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Przemysł spożywczy
Hakerzy uderzyli w rosyjską wódkę. Stanęła produkcja i sprzedaż