Od 31 października Marszałek Sejmu przed skierowaniem do pierwszego czytania poselskiego albo obywatelskiego projektu ustawy obowiązkowo będzie poddawał go konsultacjom społecznym. Odstępstwo od tej zasady będzie wyjątkiem, mającym zastosowanie tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach. Konsultacjom Marszałek Sejmu będzie mógł też poddać projekty wniesione przez Senat i przez Prezydenta.
Jak będą przebiegały konsultacje społeczne w Sejmie
Uczestnicy konsultacji będą mieli 30 dni na zgłoszenie swoich uwag. Będą to robić w formie elektronicznej. Jak podaje radio RMF FM, udział w konsultacjach wymagać będzie potwierdzenia tożsamości podczas zalogowania na stronie Sejmu. Opiniując projekt, obywatel nie będzie musiał odpowiadać na wszystkie pytania. Uwagi może ograniczyć np. do jednego przepisu.
- Tak jak ogarniamy recepty, ogarniamy podatki, czy przez mObywatela, czy przez Profil Zaufany, czy przez bankowość elektroniczną. (...) No i później cały formularz – odpowiedzi na pytania zamknięte i na pytania otwarte dotyczące projektu i poszczególnych jego elementów – tłumaczył marszałek Sejmu Szymon Hołownia.
Zgłoszone uwagi będą udostępniane w Systemie Informacyjnym Sejmu. Będzie mógł z nimi zapoznać się każdy zainteresowany, w szczególności autor projektu oraz posłowie. Zgłoszone uwagi będą też analizowane przez sejmowych ekspertów, których zadaniem będzie sporządzenie opinii w sprawie oceny skutków regulacji.
Czytaj więcej
Marszałek Szymon Hołownia wraz ze swoimi zastępcami przedstawił projekt zmian, który ma znacznie spowolnić legislację, zwiększyć jej przejrzystość i otworzyć ją na obywateli.