Przetargi: od błędnej informacji do utraty przez wykonawcę zamówienia

Jak z łatwością utracić zamówienie podając błędne informacje, czyli czy przepisy prawa zamówień publicznych dotyczące wprowadzenia zamawiającego w błąd wymagają ingerencji ustawodawcy? W najbliższych miesiącach opublikowane zostaną założenia do nowej ustawy regulującej udzielanie zamówień publicznych.

Publikacja: 05.10.2018 06:50

Przetargi: od błędnej informacji do utraty przez wykonawcę zamówienia

Foto: Adobe Stock

Wyzwań stawianych przez nowe prawo jest sporo. Jednym z nich jest problem funkcjonowania przesłanek wykluczania z postępowania wykonawców na skutek podania w ofercie informacji, które niekoniecznie znajdują potwierdzenie w rzeczywistości. Ustawa prawo zamówień publicznych („Pzp") reguluje wyczerpująco w art. 24 ust. 1 obligatoryjne (tj. znajdujące zastosowanie niezależnie od woli zamawiającego) podstawy wykluczenia z postępowania wykonawców ubiegających się o udzielenie zamówienia publicznego. Katalog podstaw wykluczenia jest szeroki. Obejmuje on bowiem aż 11 okoliczności np. karalność członków zarządu spółek, zaleganie lub niepłacenie danin publicznych, bezprawne oddziaływanie na czynności zamawiającego czy też naruszenie konkurencji. Wśród podstaw wykluczenia wykonawców znajdują się także okoliczności związane z ich działaniem (bądź zaniechaniem) wprowadzającym zamawiającego w błąd, o czym mowa jest w art. 24 ust. 1 pkt 16 i 17 Pzp.

Pozostało 92% artykułu
Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt