Kto zapłaci PCC od zbycia udziałów spółki z o.o.

Czy zbycie udziałów polskiej spółki z o. o. wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych? Odpowiedzi na to pytanie poszukują często jej udziałowcy, podczas gdy zagadnieniem tym powinni być zainteresowani przede wszystkim nabywcy.

Publikacja: 16.07.2015 02:00

Kto zapłaci PCC od zbycia udziałów spółki z o.o.

Foto: www.sxc.hu

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych opodatkowaniu tym podatkiem podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Czynności cywilnoprawne, w tym umowy sprzedaży, podlegają opodatkowaniu, jeżeli ich przedmiotem są:

1. rzeczy znajdujące się na terytorium Polski lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium kraju;

2. rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Polski i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium kraju (art. 1 ust. 4 ustawy o PCC).

Analiza przepisów prowadzi do wniosku, że konkretna umowa sprzedaży podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych zawsze, gdy w chwili jej zawarcia przedmiot tej umowy – w analizowanym przypadku są to udziały w polskiej spółce z o.o. – wykonywany jest na terytorium Polski. O miejscu wykonywania praw majątkowych decyduje siedziba spółki, której udziały są sprze- dawane (zobacz wyrok NSA z 28 lipca 2005 r., II FSK 577/05).

1 proc. wartości rynkowej

Przedstawiając szczegółowe zasady opodatkowania sprzedaży udziałów spółki z o. o. podatkiem od czynności cywilnoprawnych, należy w pierwszej kolejności wskazać, że przy umowie sprzedaży obowiązek podatkowy ciąży na kupującym. W konsekwencji podmiotem zobowiązanym do zapłaty podatku w przypadku sprzedaży udziałów jest ich nabywca. Obowiązek podatkowy w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, a stawka podatku wynosi w tym przypadku 1 proc. Podstawą opodatkowania przy umowie sprzedaży jest wartość rynkowa nabywanych udziałów. Przy czym wartość tę określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów. Decydujące znaczenie dla wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych w związku z nabyciem udziałów ma wartość rynkowa tego prawa majątkowego w chwili zawarcia umowy. Na wysokość obliczonego na tej podstawie podatku nie ma natomiast wpływu późniejszy wzrost lub obniżka wartości rynkowej nabywanych udziałów. Bez znaczenia pozostałaby nawet ewentualna, przewidywana w chwili zawarcia umowy zmiana wartości rynkowej udziałów.

Do urzędu w ciągu 14 dni

Podatnicy są co do zasady zobowiązani, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego. Wyjątkiem są przypadki, gdy podatek od czynności cywilnoprawnych pobierany jest przez płatnika. Płatnikami podatku od czynności dokonywanych w formie aktu notarialnego są notariusze.

Kiedy wyceni biegły

Przepisy ustawy o PCC przewidują, że w przypadku gdyby podatnik nie określił wartości przedmiotu czynności cywilnoprawnej lub wartość określona przez niego nie odpowiadałaby, według oceny organu podatkowego, wartości rynkowej, organ wzywa podatnika do jej określenia, podwyższenia lub obniżenia, w terminie nie krótszym niż 14 dni od dnia doręczenia wezwania, podając jednocześnie wartość według własnej, wstępnej oceny. Jeśli podatnik pomimo takiego wezwania nie określiłby wartości lub podał wartość nieodpowiadającą wartości rynkowej, to organ podatkowy określa ją z uwzględnieniem opinii biegłego lub przedłożonej przez podatnika wyceny rzeczoznawcy. Jeżeli organ podatkowy powoła biegłego, a wartość określona z uwzględnieniem jego opinii będzie się różnić o więcej niż 33 proc. od wartości podanej przez podatnika, to koszty opinii poniesie podatnik.

Zasadnicze znaczenie dla poprawnego rozliczenia podatku od czynności cywilnoprawnych od nabywanych udziałów ma zatem ustalenie ich rynkowej wartości. Określenie wartości nabywanych udziałów na poziomie odbiegającym od ich ceny rynkowej mogłoby się wiązać po stronie nabywcy z ryzykiem ustalenia tej ceny przez organ podatkowy, ewentualnie z dodatkowymi kosztami związanymi z opinią powołanych w tym celu biegłych.

—Ewelina Błądek, konsultantka podatkowa w ECDDP sp. z o. o.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych opodatkowaniu tym podatkiem podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Czynności cywilnoprawne, w tym umowy sprzedaży, podlegają opodatkowaniu, jeżeli ich przedmiotem są:

1. rzeczy znajdujące się na terytorium Polski lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium kraju;

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Od 1 października nie dodzwonimy się do swojego urzędu skarbowego
W sądzie i w urzędzie
Jest nowa wersja ważnej usługi w aplikacji mObywatel
Płace
Biznes rozczarowany po zaskakującej decyzji rządu. Związkowcy zadowoleni
Sądy i trybunały
Reset Trybunału Konstytucyjnego z wątpliwościami
Prawo dla Ciebie
Myśliwi nie chcą okresowych badań. A rząd szykuje ograniczenie polowań