Deportacja Pawła Szopy z Dominikany: prokuratura zna datę konwoju

Zapadła decyzja władz Dominikany w sprawie deportowania do Polski ​Pawła Szopy, twórcy marki Red is Bad. Prokuratura zna już datę i sposób przewozu Szopy do Polski.

Aktualizacja: 29.10.2024 17:54 Publikacja: 29.10.2024 15:26

Paweł Szopa, współzałożyciel firmy, deklaruje, że ani muzułmanina w kefiji, ani pary panów trzymając

Paweł Szopa, współzałożyciel firmy, deklaruje, że ani muzułmanina w kefiji, ani pary panów trzymających się za rękę, ani sikha w turbanie nie wygoni ze sklepu.

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

dgk

Paweł Szopa będzie deportowany z Dominikany – dowiedział się reporter RMF FM Krzysztof Zasada. rozgłośnia twierdzi, że biznesmen miałby wrócić do Polski w asyście funkcjonariuszy z Dominikany samolotem rejsowym. Dopiero w Polsce przejęliby go policjanci, by zawieźć do prokuratury.

Na popołudniowej konferencji prasowej  rzeczniczka prokuratora generalnego prok. Anna Adamiak powiedziała, że zna już datę deportacji oraz sposób przekazania Szopy do Polski. Nie chciała ich jednak ujawnić. Powiedziała tylko, że jest to kwestia kilku dni. W grę wchodzi konwojowanie przez policjantów z Polski albo z Dominikany.

- Podczas transportu osoba deportowana pozostaje pozbawiona wolności. Jeśli jest to lot, to oczywiście odbywa się z zapewnieniem bezpieczeństwa osoby deportowanej – dodała.

Czytaj więcej

List żelazny dla Pawła Szopy. Jest decyzja sądu

Paweł Szopa ma usłyszeć zarzuty ws. zamówienia agregatów w RARS

Paweł Szopa (zgadza się na podawanie nazwiska), twórca marki Red is Bad, został zatrzymany na terenie Dominikany przez miejscowe organy ścigania - podano w piątek. Mężczyzna był poszukiwany listem gończym oraz europejskim nakazem aresztowania. Interpol wystawił za nim czerwoną notę. Śledczy chcą mu postawić zarzuty w śledztwie dotyczącym zamówienia agregatów prądotwórczych przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych. Według Prokuratury Krajowej cena, za jaką RARS kupiła od spółki Szopy te urządzenia, była zawyżona.

- Paweł S. został zatrzymany na podstawie międzynarodowego listu gończego, który inicjuje procedurę poszukiwawczą, a w konsekwencji procedurę ekstradycyjną, ale możliwe jest również w tym przypadku zastosowanie procedury deportacyjnej, która jest znacznie sprawniejsza, zajmuje mniej czasu – wskazała po zatrzymaniu Szopy prok. Anna Adamiak, rzeczniczka prokuratora generalnego. 

Podkreśliła, że deportacja to procedura administracyjna. - I przynajmniej w Polsce decyzję w tym zakresie podejmuje właściwy komendant Straży Granicznej - dodała. 

Czytaj więcej

Paweł Szopa zatrzymany w Dominikanie. Są nowe informacje od prokuratury
Praca, Emerytury i renty
Nie wszyscy uprawnieni dostaną 13. emeryturę w tej samej wysokości. Od czego zależy kwota?
Prawo karne
Rośnie przestępczość obcokrajowców. Potrzebna nowa strategia
Zawody prawnicze
Państwo nie chce już płacić milionów komornikom za przymusową emeryturę
Sądy i trybunały
Prawnicy kojarzeni z poprzednią władzą jednoczą siły. Inicjatywa wyszła z TK
Konsumenci
Jest pierwszy „polski” wyrok dotyczący sankcji kredytu darmowego