Nergal i znieważenie godła. Prokuratura wycofała akt oskarżenia

Prokuratura wycofała akt oskarżenia wobec Nergala. Muzyk oraz jego dwaj współpracownicy mieli dopuścić się znieważenia polskiego godła.

Publikacja: 26.07.2024 13:03

Adam "Nergal" Darski podczas gali muzyki rozrywkowej i jazzowej Fryderyk Festiwal 2023

Adam "Nergal" Darski podczas gali muzyki rozrywkowej i jazzowej Fryderyk Festiwal 2023

Foto: PAP/Zbigniew Meissner

Prokuratura Regionalna w Gdańsku zdecydowała o wycofaniu aktu oskarżenia przeciwko Adamowi „Nergalowi” Darskiemu, oskarżonemu o znieważenie polskiego godła. Jak donosi TVN, prokurator regionalny w Gdańsku „uznał, że akt oskarżenia został oparty na niekompletnym oraz wadliwie ocenionym materiale dowodowym”. Sprawa dotyczyła plakatów zespołu Behemoth, promujących trasę koncertową pt. „Rzeczpospolita Niewierna”. 

Czytaj więcej

Jest wyrok Sądu Apelacyjnego ws. Nergala i znieważenia Orła Białego

Nergal: akt oskarżenia wycofany. W tle polskie godło

Na plakatach przedstawiony był biały orzeł bez korony, ale za to z rogami wyrastającymi z głowy. W jego figurę wpisane były węże i czaszki, a całość znajdowała się na czerwonym tle. Kolorystyka i układ sprawiły, że skojarzenie z symbolem państwowym — godłem Polski — nasuwało się samo. Inaczej zdecydowała jednak, po trwającym od 2016 roku postępowaniu, prokuratura.

— Ponownie wykonana analiza materiału dowodowego oraz zarzutów aktu oskarżenia doprowadziła do wniosku, że oskarżeni korzystali z prawa do wolności wypowiedzi, gwarantowanej wszystkim obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej przez Konstytucję, Europejską Konwencję Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, Powszechną Deklarację Praw Człowieka, oraz Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych — przekazał cytowany przez TVN rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Gdańsku prok. Mariusz Marciniak.

Dotychczas formułowane przez prokuraturę oskarżenie zakładało znieważenie godła państwowego przez Adama "Nergala Darskiego oraz jego dwóch współpracowników — grafika Rafała Wechterowicza oraz prowadzącego stronę internetową i sklep Macieja Gruszkę. W ostatnim wyroku, jaki zapadł w sprawie, Sąd Apelacyjny w Gdańsku uchylił wyrok uniewinniający  i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania przez Sąd Okręgowy w Gdańsku.

Główną osią sporu między oskarżonym a prokuraturą miała być kwestia uznania, czy plakat ten jest przeróbką polskiego godła, czy też wizją artystyczną niezwiązaną z polskim symbolem państwowym.

— Oskarżeni prezentowali pogląd dozwolonej swobody artystycznej, natomiast prokurator używał określenia "Orzeł Biały"', przypisując spornej grafice cechę symbolu Rzeczypospolitej Polskiej — stwierdził prok. Mariusz Marciniak. Jak dodał, jeśli oskarżeni zgodzą się na wycofanie aktu oskarżenia przez prokuraturę, poskutkuje to umorzeniem postępowania przez sąd.

Czytaj więcej

Zapadł wyrok ws. życzeń Nergala na Dzień Kobiet. Sędzia: Jest to pewna szansa
Praca, Emerytury i renty
Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych? Wysokość świadczenia w 2025 r.
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Prawo w Polsce
Myśliwi nie będą mogli polować na siedem gatunków ptaków
Konsumenci
Rząd walczy z nałogami tytoniowymi. Kolejna odsłona ograniczeń
Prawo drogowe
Parkowanie przed skrzyżowaniem. Straż miejska przegrała w sądzie z kierowcą
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego