Sprawa miała swój początek w 2019 r., kiedy Michał G. został oskarżony o przestępstwo obrazy uczuć religijnych. Podczas Marszu Równości w Częstochowie niósł obraz Matki Bożej w tęczowej aureoli i w związku z tym sześć osób złożyło zawiadomienie do prokuratury.
Dochodzenie w sprawie początkowo umorzono z uzasadnieniem, że trudno jednoznacznie stwierdzić, jakim przesłaniem kierowały się osoby prezentujące zmieniony wizerunek Matki Bożej.
Sprawę podjęto na nowo 24 października 2019 r., wskazując, że decyzja o umorzeniu śledztwa była przedwczesna.
We wrześniu 2021 r. sąd umorzył postępowanie w sprawie oskarżonego uczestnika marszu, bo nie dopatrzył się obrazy uczuć religijnych. W ocenie sądu zmieniony wizerunek Matki Bożej nie stanowił formy bluźnierstwa – miał za to zwrócić uwagę opinii społecznej na problem nietolerancji wobec osób nieheteronormatywnych, w szczególności na ich miejsce w środowisku katolickim. Co więcej, sąd podkreślił, że symbol wykorzystany przez Michała G. ma pozytywny przekaz – zawiera postulat równości wszystkich obywateli wobec prawa i zakazu dyskryminacji, w tym z uwagi na orientację seksualną.
Od tego postanowienia odwołali się prokurator i oskarżyciele posiłkowi.