Pierwszeństwo dla pieszych. Statystyki są coraz mniej optymistyczne

Mniej wypadków z udziałem pieszych nie oznacza, że uczestnicy ruchu drogowego i kierowcy stosują się do nowych przepisów. Rozmowy przez telefon na przejściach to częsty powód kolizji.

Publikacja: 30.03.2022 07:30

Pierwszeństwo dla pieszych. Statystyki są coraz mniej optymistyczne

Foto: Adobe Stock

Liczba ofiar śmiertelnych wśród pieszych na przejściach spadła z dwunastu zabitych w 2018 r. do pięciu w 2021 r. Przeprowadzono analizę wstępnych danych o wypadkach. Z biegiem czasu wyniki są jednak coraz mniej optymistyczne. Pojawiły się nawet pomysły, by zmienić przepis mówiący o zakazie korzystania przez pieszych z telefonów na zebrach. Jest to problem.

Od 1 czerwca 2021 r. zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące m.in. pieszych uczestników ruchu drogowego. Uzyskali oni pierwszeństwo nie tylko na przejściu, ale także wchodząc na nie. Zmiany miały zmniejszyć liczbę wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu. Tylko w 2020 r. piesi stanowili blisko jedną piątą wszystkich poszkodowanych (18,4 proc.). Paradoksalnie, piesi giną ciągle tam, gdzie mają być bezpieczni, ponieważ przejścia dla pieszych są drugim w kolejności miejscem wypadków z ich udziałem.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach