Koronawirus: ryzyko szczepień powinno być zidentyfikowane - rozmowa z prof. Michałem Romanowskim

Osoby podejmujące decyzję o przyjęciu szczepionki mają prawo do rzetelnej informacji – mówi prof. Michał Romanowski z Uniwersytetu Warszawskiego.

Aktualizacja: 28.12.2020 19:30 Publikacja: 28.12.2020 18:59

Koronawirus: ryzyko szczepień powinno być zidentyfikowane - rozmowa z prof. Michałem Romanowskim

Foto: AFP

W proces zakupu szczepionki na Covid-19 jest włączona Komisja Europejska, z którą państwa członkowskie podpisały umowy o wczesnym zakupie szczepionek, pod warunkiem dopuszczenia ich do obrotu na terenie UE przez Europejską Agencję Leków. Jednocześnie KE godzi się na zwolnienie koncernów farmaceutycznych z odpowiedzialności za skutki uboczne szczepionek. Motywacje koncernów są jasne?

– Mogą być dwa motywy. Pierwszy to naturalne dążenie koncernów farmaceutycznych do ograniczania lub wręcz wyłączania odpowiedzialności cywilnej za wyrządzone szkody. Koncerny mogą wykorzystywać presję Komisji i państw członkowskich UE na jak najszybsze opracowanie szczepionki. Drugi motyw to świadomość koncernów, że tak szybkie wprowadzenie szczepionek do obrotu jest możliwe nie tylko dzięki radykalnemu skróceniu procesu dopuszczenia do obrotu, ale też niestandardowo krótkiemu czasowi na opracowanie szczepionki i jej przetestowanie. To uzasadniałoby oczekiwanie koncernów, aby ryzyko ekonomiczne i prawne przejęło państwo, skoro ono aktywnie zabiega o jak najszybsze opracowanie szczepionki.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach