Sześciolatki: reforma wieku szkolnego rozłożona w czasie

Późniejsze wysłanie do szkół połowy dzieci z rocznika 2008 nie rozwiąże problemów.

Publikacja: 10.05.2013 09:09

Reforma wieku szkolnego: Dużym problemem jest cofnięcie niedostosowanego sześciolatka do przedszkola

Reforma wieku szkolnego: Dużym problemem jest cofnięcie niedostosowanego sześciolatka do przedszkola lub pozostawienie go na drugi rok w pierwszej klasie.

Foto: www.sxc.hu

Wczoraj Krystyna Szumilas, minister edukacji narodowej, skierowała do konsultacji społecznych projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty w sprawie obniżenia wieku szkolnego. Zgodnie z nim od września 2014 r. do szkół nie pójdzie cały rocznik sześciolatków, tylko te, które urodziły się od 1 stycznia do 30 czerwca 2008 r. Te z drugiego półrocza obowiązkową naukę w pierwszej klasie rozpoczną dopiero 1 września 2015 r. Co to oznacza w praktyce?

Fikcyjne prawo

– Mój pięcioletni Hubert mógłby być w przedszkolu rok dłużej – mówi Anna Wieczorek z Warszawy. – W stolicy jednak większość oddziałów dla sześciolatków znajduje się przy szkołach.

W tym roku okazało się, że część nie została do nich przyjęta. Choć zgodnie z rozporządzeniem z 20 lutego 2004 r. w sprawie warunków przyjmowania uczniów do szkół publicznych sześcioletnie dzieci mają pierwszeństwo w przyjęciu.

Małgorzata Wojna, mama pięcioletnich bliźniaków z marca 2008 r., kolegów Huberta z grupy, zauważa, że jej synowie będą w tym samym budynku szkolnym co Hubert, ale w pierwszej klasie.

– To niesprawiedliwe. Zastanawiam się nad zaoszczędzeniem pieniędzy na prywatne przedszkole – dodaje.

Zdaniem Tomasza Elbanowskiego z Fundacji Rzecznik Praw Rodziców kolejna zmiana w reformie to sygnał, że rząd nie jest pewny tego, co robi, a w końcu wycofa się z reformy wprowadzanej od 2009 r.

Wskazuje, że przepadnie słuszny postulat ograniczenia liczebności klas do 25 uczniów.

– Dyrektorzy zastosują się do przepisów, ale dzieci będą musiały uczyć się na dwie lub trzy zmiany – mówi. – Tak jest w wielu miastach, np. Radomiu.

Dodaje , że rząd w ogóle nie martwi się o dzieci, które już są w klasach ze starszymi o rok uczniami. Limitowane będą tylko klasy utworzone od września 2014 r. Obecne mniej liczne z sześciolatkami  będą mogły być łączone.

Z danych FRPR wynika, że dużym problemem jest cofnięcie niedostosowanego  sześciolatka do przedszkola lub pozostawienie go na drugi rok w pierwszej klasie. Grażyna M. dla dobra dziecka walczyła o to nawet w sądzie, ale nieskutecznie. Z powtarzaniem trzeciej klasy są już mniejsze problemy. Wtedy nauczyciele już widzą, że młodsi uczniowie mogą sobie nie dać rady w czwartej klasie, gdzie nie ma już jednego nauczyciela, a na poszczególne lekcje trzeba wędrować po szkole.

Brak podręczników

Dominik Kmita z Fundacji Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego uważa, że największym problemem reformy jest brak odpowiednio przygotowanych podręczników i nauczycieli do pracy z sześciolatkami. Dzieci uczą się według tzw. nowej podstawy programowej przygotowanej z myślą o sześciolatkach. Na jej podstawie powstały podręczniki i zeszyty ćwiczeń oraz specjalne książki dla nauczycieli podpowiadające, jak prowadzić zajęcia.

– Te, które znam, nadają się  dla siedmiolatków. A sześciolatki nie powinny mieć takiego samego programu – mówi Dominik Kmita.

Magdalena K., mieszkanka podwarszawskiej miejscowości, wysłała do pierwszej klasy sześcioletnie bliźniaki i siedmioletniego syna.

– Po miesiącu wychowawczyni bliźniaków, które trafiły do klasy samych sześciolatków, zmieniła podręcznik. Rodzice kupili nowe dla dobra dzieci, ale bezprawnie – opowiada. Zgodnie z ustawą dyrektor szkoły do 15 czerwca podaje do publicznej wiadomości zestaw podręczników, które będą obowiązywać od początku następnego roku szkolnego.

Wczoraj Krystyna Szumilas, minister edukacji narodowej, skierowała do konsultacji społecznych projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty w sprawie obniżenia wieku szkolnego. Zgodnie z nim od września 2014 r. do szkół nie pójdzie cały rocznik sześciolatków, tylko te, które urodziły się od 1 stycznia do 30 czerwca 2008 r. Te z drugiego półrocza obowiązkową naukę w pierwszej klasie rozpoczną dopiero 1 września 2015 r. Co to oznacza w praktyce?

Pozostało jeszcze 87% artykułu
Prawo w Polsce
Będzie żałoba narodowa po śmierci papieża Franciszka. Podano termin
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Zawody prawnicze
Jeden na trzech aplikantów nie zdał egzaminu sędziowskiego. „Zabrakło czasu”
Praca, Emerytury i renty
Zmiany w płacy minimalnej. Wiemy, co wejdzie w skład wynagrodzenia pracowników
Matura i egzamin ósmoklasisty
Szef CKE: W tym roku egzamin ósmoklasisty i matura będą łatwiejsze
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce