Dzieci emigrantów zarobkowych bezprawnie pozbawiane prawa do darmowego leczenia

NFZ przestaje płacić lekarzom rodzinnym ?za dzieci zapisane do ich przychodni, bo twierdzi, ?że są za granicą.

Publikacja: 22.08.2014 08:30

Urzędnicy NFZ bezprawnie wykreślają dzieci z list przychodni rodzinnych - alarmują lekarze

Urzędnicy NFZ bezprawnie wykreślają dzieci z list przychodni rodzinnych - alarmują lekarze

Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

Lekarze z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ) alarmują, że urzędnicy NFZ bezprawnie wykreślają z ubezpieczenia dzieci.

Fundusz zaczął weryfikować dane najmłodszych pacjentów. I gdy ich nazwiska wyświetlają w eWUŚ na czerwono, wykreśla je z list lekarzy rodzinnych. Jako powód podaje, że najmłodsi pacjenci mieszkają za granicą i tam są prawdopodobnie ubezpieczeni.

Lekarze z PPOZ uważają, że takie działanie Funduszu jest niezgodne z przepisami.

– Wykreślanie polskich dzieci z list przychodni rodzinnych to działanie bezduszne i bezprawne – uważa Andrzej Masiakowski z PPOZ.

Lekarze powołują się na art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

– Zgodnie z nim osoby nieubezpieczone i niespełniające warunków określonych w przepisach o pomocy społecznej są świadczeniobiorcami. Czyli mają prawo leczyć się bezpłatnie, jeśli tylko są obywatelami polskimi i nie ukończyły 18 lat. Warunek ten polskie dzieci spełniają. W szczególności ich przedstawiciele ustawowi mają prawo w ich imieniu składać deklaracje wyboru lekarza rodzinnego – dodaje Andrzej Masiakowski.

Fakt, że dzieci nie będą miały statusu świadczeniobiorców, oznacza w praktyce, że mają one prawo wyłącznie do niezbędnego leczenia w Polsce na podstawie europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego.

O tym, że NFZ będzie robił porządki w eWUŚ, wiadomo było od dawna. Jego przedstawiciele zapowiadali, że ok. 2 mln osób, które figurują na listach lekarzy rodzinnych, nie jest w rzeczywistości ubezpieczonych w Polsce, bo choć zapisali się kiedyś do lekarzy rodzinnych, to potem wyjechały do pracy za granicą i tam płacą składkę zdrowotną. Podobnie jest z ich dziećmi. Tymczasem za każdego pacjenta figurującego na liście lekarza rodzinnego Fundusz musi płacić przychodni co miesiąc 9 zł.

Lekarze alarmują także, że nie wiadomo, czy osoby wycinane z list rodzinnych rzeczywiście nie są ubezpieczone w Polsce.

– Liczba deklaracji wyboru, którą zakwestionowaliśmy, wynika z weryfikacji dokumentów, jaką przeprowadził na wniosek Funduszu ZUS i KRUS. Na tej podstawie okazało się, że 5 tys. osób jest nieuprawnionych do świadczeń i za nie Fundusz już nie płaci – zaznacza Sylwia Wądrzyk z centrali NFZ. – Nie było zatem podstaw do dalszego finansowania świadczeń na rzecz tych osób. Jeśli się okaże, że te osoby mają bezsporne prawo do świadczeń, NFZ przywróci je na listy lekarzy rodzinnych, a tym drugim zwróci zakwestionowane płatności.

Ochrona zdrowia
Aborcja w dziewiątym miesiącu ciąży. Izabela Leszczyna komentuje dla "Rz"
Ubezpieczenia i odszkodowania
Ten ubezpieczyciel dostał zakaz sprzedaży polis OC. Co to oznacza dla klientów?
Praca, Emerytury i renty
Zmiany w płacy minimalnej. Wiemy, co wejdzie w skład wynagrodzenia pracowników
Matura i egzamin ósmoklasisty
Szef CKE: W tym roku egzamin ósmoklasisty i matura będą łatwiejsze
Sądy i trybunały
Sąd: prokuratura ma przeprowadzić śledztwo ws. Małgorzaty Manowskiej