Rządowe Centrum Bezpieczeństwa uruchomiło stronę internetową, na której można znaleźć podstawowe informacje na temat zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiacyjnych, nuklearnych i zagrożenia eksplozją. Cel: zwiększenie świadomości społecznej o zagrożeniach i prawidłowych sposobach postępowania w sytuacji, gdy będziemy mieli z nimi do czynienia.
Oprócz poradników dla każdego obywatela, są tam animacje, gry edukacyjne, scenariusze lekcji dla nauczycieli oraz podręcznik "Księga Komunikacji Kryzysowej", który w pigułce opisuje zasady komunikacji kryzysowej oraz porady jak przygotować instytucję na potencjalny kryzys.
Porozmawiaj z dzieckiem
RCB radzi, by o możliwych zagrożeniach porozmawiać z bliskimi, również z dziećmi.
„Opowiedz o nich oraz przedstaw plan działania podczas ich wystąpienia. Zastanówcie się, w jaki sposób będziecie się ze sobą kontaktować, ustalcie miejsca, w których będziecie na siebie czekać w przypadku wystąpienia danego zdarzenia. Bądźcie gotowi na każdą ewentualność-tak, żeby wcześniej każdy wiedział, co ma robić.” - czytamy w poradniku „Bądź gotowy”.
Czytaj więcej
Z dnia na dzień jest coraz gorzej. Dorosło kolejne pokolenie wychowane w puchu. Jego żądania są realizowane natychmiast, a szczytem tragedii jest posługiwanie się starszym modelem smartfona, zbyt wolny Internet i chodzenie w butach bez firmowego napisu. Nie jesteśmy, a przede wszystkim nie chcemy zdać sobie sprawy, że pokój i komfort życia nie są nam dane raz na zawsze – mówi o swojej nowej książce „Wojna u progu” dziennikarz, pisarz, podróżnik i mistrz survivalu, Jacek Pałkiewicz.