W najbliższych dniach nowy rząd prawdopodobnie przeprowadzi poważne zmiany w spółkach państwowego radia i telewizji oraz Polskiej Agencji Prasowej. Będzie to realizacja wyborczych obietnic odpolitycznienia tych mediów.
Likwidacja, ale niepełna
Najbardziej prawdopodobne wydaje się odwołanie zarządów spółek lub wszczęcie ich formalnej likwidacji. Przypomnijmy, jak te pomysły wyglądają od strony prawnej i jakie związane z tym wydarzenia nastąpiły w ostatnich dniach i tygodniach.
Pierwszy scenariusz zakłada wszczęcie procedury likwidacyjnej spółek. Są one spółkami akcyjnymi, a jedynym ich właścicielem jest Skarb Państwa. Aby je formalnie zlikwidować, trzeba podjąć uchwały o ich rozwiązaniu. Może to uczynić jednoosobowo minister właściwy do spraw kultury i dziedzictwa narodowego. To on bowiem wykonuje w nich uprawnienia Skarbu Państwa na ich walnych zgromadzeniach. Likwidacja oznacza powołanie likwidatorów, którzy przejmują od zarządu uprawnienie do prowadzenia spraw spółki i jej reprezentowania. Zgodnie z art. 463 § 1 kodeksu spółek handlowych (któremu spółki podlegają) likwidatorami są członkowie zarządu spółki, o ile statut lub uchwała walnego zgromadzenia nie stanowi inaczej. Minister podejmujący uchwałę o rozwiązaniu spółki mógłby zatem wskazać likwidatora lub likwidatorów spoza dotychczasowych struktur TVP, PR i PAP.
Czytaj więcej
Dla postronnego obserwatora oczywiste jest, że ta akcja posłów PiS, w szczególności wniosek o zabezpieczenie, ma na celu utrzymanie dotychczasowej, nieakceptowalnej w demokratycznym państwie prawnym sytuacji w mediach publicznych - mówi Wojciech Hermeliński, sędzia TK w stanie spoczynku.
Sfinalizowanie likwidacji nie jest możliwe, jako że spółki państwowych mediów mają istnienie zagwarantowane ustawowo. Wymagałoby to zatem zmiany ustawy, a na to dziś są małe szanse wobec realnej możliwości zawetowania jej przez prezydenta Andrzeja Dudę. Jednak procedura likwidacyjna nie jest ograniczona w czasie, co pozwalałoby utrzymywać ją nawet kilka lat, a w tym czasie dokonać – nawet bez zaprzestania nadawania programów – wszystkich potrzebnych zmian kadrowych i organizacyjnych w państwowym radiu, telewizji i w PAP.