Kobiety uderzają największym w historii pozwem zbiorowym w Disney

W piątek sąd w Kalifornii zatwierdził największy do tej pory w historii pozew zbiorowy - dziewięć tysięcy kobiet pozwało spółkę Walt Disney Company za różnicę w wynagrodzeniach. Pozew został wniesiony na podstawie kalifornijskiej ustawy o równych wynagrodzeniach między płciami.

Publikacja: 11.12.2023 16:53

Symboliczny zamek Disney w paryskim parku rozrywki Disneyland

Symboliczny zamek Disney w paryskim parku rozrywki Disneyland

Foto: Adobe Stock

Prawniczka powodek obecna podczas rozprawy powiedziała, że spółka oszukiwała pracowniczki przez ostatnie lata, a dziś "udowodniono, że się mylili". - Ta sprawa nie dotyczy dziewięciu indywidualnych powodów. Chodzi o wszystkie kobiety w Kalifornii, które dla Disneya pracują i które mają dość tego, że zarabiają mniej niż ich koledzy, które domagają się sprawiedliwego traktowania. To wszystko." podkreśliła mecenas. 

Jak przedstawiono w pozwie kobiety mają zarabiać średnio 2 proc. mniej niż mężczyźni wykonujący tę samą pracę, nie wliczając w to premii oraz innych planów motywacyjne, które również miały być rozdzielane w nierówny sposób. Główną powódką jest LaRonda Rasmussen, która pracowała na stanowisku menadżerskim w 2017 roku i zarabiała 109 958 dolarów rocznie, a więc mniej niż każdy z pozostałych sześciu menadżerów, mężczyzn. To także o ponad 16 tys. dolarów mniej niż najgorzej opłacany na tym stanowisku mężczyzna. 

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Podatki
Ważny wyrok ws. prawa do ulgi przy darowiźnie od najbliższej rodziny
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?