Zbigniew Ziobro vs. niedzielni sprzedawcy. Do SN trafiła kasacja prokuratora

Zbigniew Ziobro wniósł kasacje od wyroków uniewinniających właścicieli sklepów, którzy starali się ominąć zakaz handlu.

Publikacja: 18.04.2023 19:03

Zbigniew Ziobro vs. niedzielni sprzedawcy. Do SN trafiła kasacja prokuratora

Foto: PAP/Albert Zawada

Przedsiębiorcy robią co mogą, by jak najdłużej handlować i zarabiać. Nawet w niedzielę . A to nie podoba się Zbigniewowi Ziobrze.

Dlatego też prokurator generalny, minister sprawiedliwości wniósł kasacje do wyroków, które uniewinniły właścicieli sklepów oskarżonych o omijanie tzw. zakazu handlu w niedziele. Starali się oni wymknąć prawu, otwierając w placówkach m.in. kluby czytelnika, biblioteki czy biura podróży.

Prowadzili szeroko zakrojoną działalność w niedzielę – od handlu detalicznego po działalność kulturalną.

Sprawa dotyczy trzech prawomocnych wyroków, które zapadły na południu kraju. Dotyczą sklepów spożywczych oraz alkoholowych. Ich właściciele omijali tzw. zakaz handlu w niedziele i święta, rozszerzając działalność placówek. Wszystkie sprawy, które zwróciły uwagę ministra Zbigniewa Ziobry, zostały rozstrzygnięte przez jeden sąd okręgowy.

Wyroki opierały się na przepisie w ustawie o zakazie handlu, który mówił, że „zakaz handlu w niedziele nie obowiązuje w placówkach handlowych w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku”.

Przedsiębiorcy starali się wykorzystać przepisy i otworzyli w tym celu w sklepach kluby czytelnika, biura podróży, punkty informacji turystycznej, a także wypożyczalnie sprzętu sportowego.

Sądy rejonowe uznały, że było to działanie bezprawne, jednak sądy okręgowe (w drugiej instancji) uchyliły te wyroki. Kasacje zostały skierowane po rozpoznaniu wniosków głównego inspektora pracy, który wskazywał na wadliwe rozstrzygnięcia sądów, przedstawiając stosowną argumentację.

Analiza wykazała na zasadność wniesienia nadzwyczajnego środka zaskarżenia i wypowiedzenia się w tej sprawie przez Sąd Najwyższy.

– W kasacjach podnoszono m.in., że sądy odwoławcze dokonały błędnej wykładni przepisu art. 6 ust. 1 pkt 10 ustawy z 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, wskutek czego uniewinnione zostały osoby, które wbrew zarówno literalnemu brzmieniu, jak i wykładni celowościowej przywołanego przepisu powierzały w niedziele pracę pracownikom, mimo iż prowadzone przez nie placówki handlowe nie spełniały żadnego z wyjątków, o których stanowi ustawa – mów„Rzeczpospolitej” prokurator Łukasz Łapczyński, rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej.

I wyjaśnia, że w kasacjach wniesiono o uchylenie wyroku sądu drugiej instancji i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania w postępowaniu odwoławczym. Teraz czekamy na wyrok.

Czytaj więcej

Niedziele handlowe 2023. W te niedziele można zrobić zakupy w 2023 roku
Ochrona zdrowia
Aborcja w dziewiątym miesiącu ciąży. Izabela Leszczyna komentuje dla "Rz"
Ubezpieczenia i odszkodowania
Ten ubezpieczyciel dostał zakaz sprzedaży polis OC. Co to oznacza dla klientów?
Praca, Emerytury i renty
Zmiany w płacy minimalnej. Wiemy, co wejdzie w skład wynagrodzenia pracowników
Matura i egzamin ósmoklasisty
Szef CKE: W tym roku egzamin ósmoklasisty i matura będą łatwiejsze
Sądy i trybunały
Sąd: prokuratura ma przeprowadzić śledztwo ws. Małgorzaty Manowskiej