Reklama
Rozwiń

Przepisy o rejestracji kur wzbudziły kontrowersje. Co dalej?

Nawet jeśli ktoś trzyma na swojej posesji kilka kurek lub nawet tylko jedną, to zgodnie z obowiązującymi od stycznia przepisami powinien o tym powiadomić Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Publikacja: 31.03.2023 14:09

Przepisy o rejestracji kur wzbudziły kontrowersje. Co dalej?

Foto: Adobe Stock

mat

Chodzi o przepisy ustawy z 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, wprowadzające do polskiego porządku prawnego nowe przepisy Unii Europejskiej dotyczące identyfikacji i rejestracji zwierząt. Zgodnie z ustawą która weszła w życie 6 stycznia 2023 r., istnieje obowiązek zgłoszenia do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa miejsca utrzymywania drobiu (nawet w przypadku jednej sztuki).

Kiedy kilka tygodni temu o tych przepisach zrobiło się głośno, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że pracuje nad zmianą ustawy, tak aby rejestracja drobiu z domowych hodowli nie była konieczna. "Jeśli dana osoba przeznacza jaja czy mięso pochodzące od własnego drobiu na własne potrzeby, będzie ona zwolniona z obowiązku rejestracji" - czytamy na stronie resortu.

O tę sprawę w interpelacji zapytał poseł Lewicy, Wiesław Szczepański. Zwrócił uwagę, że nowym obowiązkiem zostaną objęte też osoby, które prowadzą chów podwórkowy, a więc głównie gospodynie posiadające kilka kurek dziobiących sobie przy zagrodzie. - Wprowadzenie takich rozwiązań może zniechęcić do tego typu hodowli - zauważył.

Wiceminister rolnictwa Lech Kołakowski w odpowiedzi na interpelację posła wskazał, że wprowadzenie wyjątku od uregulowań unijnych w kwestii rejestracji wymaga doprecyzowania prawodawstwa krajowego, w tym w szczególności przepisów ustawy z 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.

Kołakowski poinformował, że "zmiany przepisów prawa zostały przygotowane i aktualnie oczekują na wpis do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Następnie projekt ustawy zawierający takie rozwiązania zostanie skierowany na kolejny etap procedury legislacyjnej". Jak przy tym podkreślił, prace nad przyjęciem rozwiązań zwalniających z rejestracji takie podmioty są traktowane w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi priorytetowo.

- Do czasu przyjęcia odpowiednich przepisów Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaleca wstrzymanie się od rejestracji drobiu utrzymywanego na własny użytek - zaznaczył wiceminister.

Czytaj więcej

Eksperci: Kodeks dla rolników słuszny, ale musi być kompleksowy
Nieruchomości
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla tysięcy właścicieli gruntów ze słupami
Podatki
Podział mieszkania ze spadku. Czy można uniknąć podatku?
Prawo karne
„Matka Boska Kermitowska” obraża uczucia religijne? Jest wyrok sądu
Prawo w Polsce
Ile zapłacimy za abonament RTV w 2025? Oto stawki od 1 stycznia i lista zwolnionych z opłaty
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Podatki
Ulga podatkowa dla pracujących seniorów. Czym jest i kto może z niej skorzystać?
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku