Cyberbezpieczeństwo: dyrektywa NIS przyjęta, firmy w UE muszą spełnić nowe wymogi

Firmy działające w krytycznych branżach takich, jak: energia, transport, bankowość i ochrona zdrowia oraz usługi cyfrowe (wyszukiwarki, przechowywanie danych w chmurze), będą musiały spełnić nowe unijne standardy dotyczące wytrzymałości ich systemów na ataki hakerów.

Aktualizacja: 06.07.2016 16:12 Publikacja: 06.07.2016 15:30

Cyberbezpieczeństwo: dyrektywa NIS przyjęta, firmy w UE muszą spełnić nowe wymogi

Foto: 123RF

Parlament przyjął w środę dyrektywę w sprawie bezpieczeństwa sieci i informacji (NIS), której zadaniem jest ustanowienie wspólnych standardów cyberbezpieczeństwa oraz poprawa współpracy między krajami Unii. Ma to pomóc przedsiębiorstwom skuteczniej stawiać czoła  hakerom, a także  zapobiegać atakom na infrastrukturę cyfrową, której sieć pokrywa wiele krajów lub całą Unię.

- Incydenty naruszające  bezpieczeństwo komputerowe bardzo często mają charakter transgraniczny, a zatem dotyczą więcej niż jednego państwa członkowskiego UE. Fragmentaryczna ochrona bezpieczeństwa wszystkich nas wystawia na coraz większe zagrożenie, w całej Europie. Ta dyrektywa ustanawia wspólny poziom bezpieczeństwa sieci i informacji i wzmacnia współpracę między państwami członkowskimi UE, która pomoże zapobiegać w przyszłości cyberatakom na ważne, wzajemnie ze sobą powiązane europejskie systemy  - powiedział poseł sprawozdawca Andreas Schwab z Niemiec.

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Sądy i trybunały
Prawnicy surowo o projektach w sprawie neosędziów. „Mogą sparaliżować sądy”
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Nieruchomości
Nowy obowiązek działkowców. Nadchodzą zmiany na ROD
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat emerytur w lutym 2025. Zmiany w harmonogramie
Praca, Emerytury i renty
Zbliża się wypłata 13. emerytury. Ile wyniesie w 2025 roku?
Prawo w Polsce
Kto może wejść do twojego domu? I czy musi mieć nakaz?