Z interpelacją poselską do ministerstwa zdrowia zwrócił się poseł Robert Biedroń. Podał ,że do jego biura zgłaszają się polscy obywatele, którzy zawarli jednopłciowy związek małżeński lub związek partnerski za granicą. Gdy jedno z nich jest ubezpieczone w NFZ, a drugie np. nie pracuje nie ma też prawa do bezpłatnego leczenia.
Poseł Biedroń, uważa więc, że niepracujący partnerzy powinni mieć również prawo do ubezpieczenia. Powołuje się tu na art. 67 ust. 3 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zgodnie z tą regulacją osoba ubezpieczona ma obowiązek zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego nieubezpieczonych członków rodziny.
„Za takich uznać należy przebywających i mieszkających na terenie Rzeczypospolitej partnerów lub małżonków (obcokrajowców) ubezpieczonych obywateli polskich„ – uważa Robert Biedroń
Sławomir Neumann, wiceminister zdrowia odpowiedział jednak posłowi, że geje nie mają prawa korzystać z ubezpieczeni zdrowotnego swego partnera. Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej wskazuje, że osoba podlegająca obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu musi zgłosić do NFZ członków rodziny. Za tych uznaje się dzieci i małżonków. W świetle obowiązujących przepisów partner nie jest jednak małżonkiem. Wiceminister Neumann tłumaczy, że wynika to z art. 18 Konstytucji. Przepis za małżeństwo uznaje się związek kobiety i mężczyzny.
Co więcej nie stosuje się tu także przepisów prawa międzynarodowego prywatnego jeśli byłoby one sprzeczne z podstawowymi zasadami porządku prawnego Rzeczpospolitej